Na pomoc Autonomii Palestyńskiej
2010-11-19, 07:11 | aktualizacja 2010-11-19, 07:11
Piątek spędziliśmy z Ernestem Zozuniem w Strefie Gazy, Betlejem i Hebronie, gdzie Polska Akcja Humanitarna walczy o poprawę warunków sanitarnych ludności.
Według najnowszych danych Światowej Organizacji Zdrowia 2,5 mld ludzi na świecie cierpi z powodu chorób wywołanych brakiem infrastruktury sanitarnej. Polska Akcja Humanitarna od 2001 roku poprawiła warunki sanitarne setek tysięcy ludzi w 7 krajach na świecie.
Z Polską Akcją Humanitarną współpracuje dziennikarz Trójki – Ernest Zozuń. 19 listopada na antenie Trójki można było usłyszeć jego bezpośrednie relacje z Autonomii Palestyńskiej.
Oto, czego dowiedzieliśmy się o sytuacji w Autonomii:
Na Zachodnim Brzegu Jordanu
Temat wstydliwy, ale niezmiernie ważny. To, co dla nas jest oczywiste, w różnych częściach świata wymaga poważnych inwestycji. 2,5 mld ludzi na świecie nie ma gdzie załatwić swoich potrzeb fizjologicznych. Co za tym idzie, nieczystości trafiają do rzek, jezior i studni i w efekcie ta sama liczba ludzi korzysta z brudnej wody. W tych warunkach, o choroby i epidemie nie trudno.
W szkołach też nie ma toalet i bieżącej wody. Są pracownie chemiczne, komputery, ale nie toalety. Kliknij ikonę dźwięku poniżej, by wysłuchać pierwszej relacji.
W Strefie Gazy jest jeszcze gorzej.
Ta izraelska prowincja zamieszkała głównie przez Palestyńczyków, zarówno od morza jak i lądu odcięta jest od reszty świata.
Do Morza Śródziemnego uchodzą rury kanalizacyjne miasta oraz rzeka płynąca przez Gazę. Właściwie jest to duży ściek. Nie dziwi więc, że w tej wodzie niebezpiecznie jest nie tylko się kąpać, ale i jeść ryby w niej pływającej.
Zaskakuje fakt, że w Strefie nie wybuchła jeszcze żadna wielka epidemia. Kliknij ikonę dźwięku poniżej, by wysłuchać drugiej relacji.
Wysłannik Trójki trafił do Strefy Gazy podczas Święta Ofiarowania (Eid al-Adha), jednego z najważniejszych muzułmańskich uroczystości religijnych. Święto to upamiętnia oddanie Abrahama, który był gotów poświęcić swego syna Izaaka Bogu. Podczas Eid al-Adha w ofierze składa się owce, kozy i byki.
Strefa Gazy jest terytorium objętym całkowitą blokadą izraelską: ekonomiczną i fizyczną. Od strony lądu zbudowano mur, na linii granicznej Strefy i Izraela, ufortyfikowana i zamknięta jest szczelnie granica Stefy Gazy z Egiptem, od morza także niewypuszczane ani niewpuszczane są okręty.
Kliknij ikonę dźwięku poniżej, by wysłuchać relacji Ernesta Zozunia.
(asz/pg)