Paweł Mucha: ws. cyberataków polska klasa polityczna powinna działać solidarnie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
cyberbezpieczeństwo 1200 hasło
Posiedzenie Sejmu ws. cyberataków. Cieszyński: zaprezentowaliśmy konkretne rozwiązania

Posłuchaj

51:29
Dyskusja polityczna o atakach hakerskich na polskich polityków (Śniadanie w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+
 

Adrian Zandberg z Lewicy stwierdził, że "skoro padają poważne słowa o dużej skali ataku ze strony Rosji", to politycy rządzący powinni zachowywać się w sposób adekwatny. – Jeśli mamy do czynienia z sytuacją takiego zagrożenia, to mamy konstytucyjną instytucję, która powinna się spotkać. Mam na myśli Radę Bezpieczeństwa Narodowego z udziałem przedstawicieli klubów parlamentarnych. Tak, żeby w atmosferze nie doraźnego sporu politycznego i bez kamer rządzący w końcu położyli papiery na stół – mówi Adrian Zandberg, dodając, że niejawne posiedzenie sejmu nie było zachowaniem poważnym i posłowie nie uzyskali na nim żadnych konkretnych informacji.

Czytaj również:

Nie zgodził się z Adrianem Zandbergiem Jarosław Sellin, wiceminister kultury, który stwierdził, że on dowiedział się na posiedzeniu bardzo wiele. – Ja się dowiedziałem o skali tego ataku, która jest duża, jeśli chodzi o liczbę zaatakowanych osób i o skali ilości wycieku tych maili od istotnych osób publicznych w Polsce, które są w dyspozycji atakującego. Dowiedzieliśmy się też, kim jest ten atakujący i to bardzo konkretnie – mówił Jarosław Sellin. Wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu wskazał, że ma wrażenie, iż "opozycja oczekiwała, że ktoś sypnie nazwiskami" osób zaatakowanych. Jego zdaniem byłoby to nieodpowiedzialne.

dworczyk free tt twitter 1200.jpg
Rzecznik rządu: Michał Dworczyk zostaje na stanowisku

Marcin Kierwiński z Platformy Obywatelskiej ocenił, że "PiS ucieka w retorykę wojenną, bo boi się, co w wyciekach ze skrzynki ministra Dworczyka może się jeszcze pojawić". Zwrócił uwagę na stwierdzenia, że "komentowanie maili, które się pojawią było antypaństwowe", zauważając, ze podobną narrację przyjął także Jarosław Sellin w audycji. Nie zgodził się z tym, podkreślając, że "istotne są pytania, czy faktycznie rząd rozważał użycie siły, użycie wojska przeciwko protestującym kobietom". – Bo jeśli coś takiego miałoby miejsce, to byłyby standardy rodem ze stanu wojennego – mówił Marcin Kierwiński, dodając, że dziś wiemy jedynie o ataku hakerskim na skrzynkę prywatną Michała Dworczyka, a nic o innych atakach.

Paweł Mucha, doradca prezydenta Andrzeja Dudy, przypomniał, że jeśli chodzi o zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego, to jest to wyłączną kompetencją głowy państwa i on, ani inni politycy, nie mogą tego na prezydencie wymusić. Zwrócił uwagę na to, że wobec ataków hakerskich na Polskę należy "wykazywać się rozsądkiem i działać solidarnie". – Komentowanie treści dotyczących tych materiałów, to jest niestety wpisywanie się w tę strategię dezinformacji, którą atak miał spowodować. Rozważania, które informacje rzekomo mają być prawdziwe, to jest dokładnie przyjęcie tej narracji, która była celem tych, którzy podejmowali ten atak hakerski. Więc tak nie powinniśmy robić, jak to przed chwilą miało miejsce, bo to jest działanie wbrew interesom państwa polskiego – mówił Paweł Mucha.

***

Audycja: Śniadanie w Trójce
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Marcin Kierwiński (PO), Jarosław Sellin (wiceminister kultury), Adrian Zandberg (Lewica), Paweł Mucha (doradca prezydenta)
Data emisji: 19.06.2021
Godzina emisji: 09.06

ms, jmo/kr

Polecane