Święto i celebracja. Kuchnia włoska na talerzu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Święto i celebracja. Kuchnia włoska na talerzu
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Gina Vescovi

– Autentyczna kuchnia włoska to klasyk, a klasykę trzeba przygotowywać wybitnie, lub wcale – usłyszeliśmy w audycji "Gorąca płyta". Jak uzyskać najwyższy poziom włoskich dań? Co stoi za sekretem tamtejszej kuchni?

Kuchnia włoska to klasyka, która głaszcze podniebienia wielu miłośników prostych dań o wybitnym smaku. Jednym z sekretów tych pozornie prostych dań są odpowiednio dobrane składniki. – Sprowadzamy z Włoch wiele produktów. Część z nich jest nie do podrobienia. Mam tutaj na myśli sery, oliwę czy ryż do risotto. Część makaronów robimy na miejscu, w restauracji. By odpowiednio je wykonać, musimy jednak sprowadzić z Włoch mąkę i jajka. Są jednak takie odmiany, których nie da się podrobić. Wśród nich znajdują się lokalne, oznaczone certyfikatami produkty, które wytwarzane są z rzadkich, dostępnych jedynie w danym regionie składników. Najczęściej robi się je przy użyciu lokalnie mielonej mąki oraz suszy w niewielkich manufakturach. Kolejnym ze smaków nie do podrobienia są owoce może. Je również sprowadzamy z Włoch – opowiadał Przemysław Samul, szef kuchni specjalizujący się w daniach włoskich. 


Posłuchaj

50:32
Urok tkwi w prostocie. Tajniki kuchni włoskiej (Gorąca płyta/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

  

ravioli makaron włoska kuchnia 1200.jpg
Ravioli to nie tylko włoska sprawa

Dania proste, ale czy łatwe? 

– Najcenniejsze receptury i przepisy poznałem od przyjaciół, znajomych i szefów, których spotkałem podczas moich pobytów w zagranicznych restauracjach. To przepisy często przykazywane od prababci do babci, a od niej do wnuczki, która przywiozła mi lokalny ser i przy tej okazji tłumaczyła, jak jej babcia przyrządzała z niego sałatkę, z dodatkiem cykorii i innych lokalnie dostępnych składników. Jeden z poznanych szefów kuchni, nauczył mnie też przyrządzać pyszny maraton bolognese bez ani grama pomidora. Przepis pochodzi z regionu, gdzie bardzo trudno o dostępność tego warzywa – mówił gość Adriany Marczewskiej. 

Świętowanie przy stole

– Jedzenie to święto i celebracja. Włosi rozpoczynają dzień od słodkiego śniadania. W ciągu dnia często łapią drobne przekąski, jak chociażby plastry pizzy. Prawdziwa feta rozpoczyna się jednak wieczorem. Włosi całą rodziną zasiadają przy jednym stole, dzielą się jedzeniem, celebrują i piją wino. Podawane jest wtedy danie za daniem. Na talerzach pojawiają się ryby i owoce. Na koniec zawsze serwowane jest także coś delikatnego i słodkiego, czasami mogą to być lody – usłyszeliśmy w "Gorącej płycie". 

Gorąca Płyta Odc. 17 | Risotto / Trójka Program 3 Polskiego Radia

Traktować produkt z szacunkiem

– Uważam, że należy mieć szacunek do rodzimych produktów i używać ich tak, by je uczcić, a nie zepsuć. Nawet domowa kuchnia wysoka ceniona jest za to, że jest klasyką opartą na wybitnym produkcie. To element, którego trzeba się trzymać. Kuchni włoskiej nie da się zdefiniować jednym daniem. Każdy region specjalizuje się w innych smakach i produktach. Wycieczka po kraju to okazja do odkrycia tych samych potraw w wielu wersjach i wariantach, również smakowych – podsumował Przemysław Samul.

***

Tytuł audycji: Gorąca płyta
Autorka audycji: Adriana Marczewska
Data emisji: 12.06.2021
Godzina emisji: 12.06

zch/mk

Polecane