Polska – Niemcy: co nas łączy, co nas dzieli?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Polska – Niemcy: co nas łączy, co nas dzieli?
zdj. ilustracyjneFoto: Aritra Deb / PR

Wkrótce do Polski przyjedzie z kolejną oficjalną wizytą prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier. Okazją jest 30. rocznica traktatu państwowego między naszymi państwami. To było pierwsze takie wydarzenie w historii Polski i zjednoczonych Niemiec.

To zarazem okazja do podsumowania minionych trzech dekad – chyba najlepszych w historii stosunków Polski i Niemiec. Warto więc zadać sobie kilka pytań: jak wiele się nam udało? Czy jesteśmy wobec siebie uczciwi? Jak wiele trzeba zmienić lub też – czego zmieniać nie należy?

dźwięk


Atmosfera między Polską a Niemcami jest bardziej chłodna niż przy okazji świętowania 10, 20 czy 25 rocznicy tego traktatu. Co się zmieniło? – Po pierwsze w Polsce zmienił się rząd: na taki, który rządowi w Berlinie ideologicznie jest bardziej obcy i podoba się trochę mniej. Ponadto nasz kraj bardzo się zmienił i początkowa duża asymetria na korzyść Niemiec wyraźnie się zmniejszyła – wylicza publicystka i znawczyni problematyki niemieckiej Aleksandra Rybińska. – I to jest trudne do przełknięcia dla naszych niemieckich partnerów i powoduje, że chcą pomijać trudne tematy i nie chcą o nich rozmawiać – wskazuje.

– Nie ulega wątpliwości, że niemieckie elity polityczne wolałyby, aby Polska była taka, jak przed rokiem 2015. Zresztą dziennikarze już wtedy pisali, że rządzący PiS nie będzie tak wygodny, jak Platforma Obywatelska. I te stosunki przez ostatnie lata były nacechowane takim oczekiwaniem niemieckich elit, a może coś się zmieni, a może wrócimy do tej samej rzeki – zgadza się publicysta dr Krzysztof Rak. – Jakby naród filozofów nie znał mądrości Heraklita, że dwa razy do tej samej rzeki się nie wstępuje... – komentuje.

– Jednym z założeń tego traktatu były działania na rzecz lepszego zrozumienia się obu narodów. Tymczasem paradoksalnie, mimo obecności i współpracy w strukturach NATO, Unii Europejskiej stajemy się sobie coraz dalsi – wskazuje Krzysztof Rak. – Niemcy mają coraz mniej ekspertów zajmujących się polityką zagraniczną, którzy znają język polski i zajmują się problematyką polską. Podobnie zresztą jest u nas: mało osób chce się uczyć języka niemieckiego i z tego powodu mamy też mało specjalistów od tematyki niemieckiej – wskazuje.

– Na pytanie, co jest udane w stosunkach polsko-niemieckich, odpowiem, że relacje gospodarcze oraz współpraca transgraniczna. Czyli im niższy poziom, tym lepiej, a im wyżej wchodzimy, tym trudniejsze są te relacje. I można odnieść wrażenie, że strona niemiecka chce rozmawiać tylko o przyjaźni i dobrym sąsiedztwie i całkowicie pomija te kwestie, które nas dzielą – tłumaczy Aleksandra Rybińska. – I kwestia Nord Stream 2 jest chyba najbardziej dzielącą sprawą na płaszczyźnie współpracy Berlin-Warszawa – dodaje.


***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Łukasz Jasina
Goście: Aleksandra Rybińska (publicystka, Nowa Konfederacja, wpolityce.pl), dr Krzysztof Rak (Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej)
Data emisji: 07.06.2021
Godzina emisji: 22.05

pr

Polecane