Trudna sztuka przemawiania. Jakie tajniki skrywa retoryka?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Trudna sztuka przemawiania. Jakie tajniki skrywa retoryka?
zdj. ilustracyjneFoto: Romariolen/Shutterstock

Sztuka mówienia przez wielu uważana jest za przestarzałą. Mimo to niewielu wie, jak wysłowić się poprawnie. W jaki sposób znaleźć w sobie wenę? Jak napisać porywającą mowę? Czego jeszcze nie wiemy o sztuce przemawiania, czyli retoryce? 

Retoryka to sztuka budowania artystycznej, perswazyjnej wypowiedzi oraz nauka na ten temat. Pojęciem tym określa się także wiedzę o komunikacji pomiędzy autorem słów a ich adresatem. W starożytności retoryka uchodziła za jeden z filarów kultury. Rozpatrywano ją jako autonomiczną dziedzinę wiedzy i niezbędny element kształcenia. Niedawno zakończył się konkurs na Najlepszego Młodego Mówcę. Patronem medialnym wydarzenia była radiowa Trójka. Laureatką zmagań została Aleksandra Pela. W audycji "Trzy gramy Redbada" podzieliła się swoimi spostrzeżeniami. 

Posłuchaj

48:43
Trudna sztuka przemawiania (Trzy gramy Redbada/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Problem młodego pokolenia 

– Jestem osobą, która zdecydowanie bardziej woli mówić, niż pisać. Uważam, że słowo pisanie nie jest w stanie przenieść większości emocji, które chcemy przekazać. Nie jesteśmy w stanie wyrazić ich poprzez komunikatory lub nawet emotikony. Ogromnie cieszę się, że mogłam wziąć udział w konkursie, który dba o to, by młodzi ludzie mogli mówić – mówiła Aleksandra Pela, laureatka konkursu.

– Na samym początku interesowałam się teatrem, mową i dykcją. By zrozumieć ich wszystkie tajniki, chciałam pojąć podstawy retoryki i poprawnego mówienia oraz przemawiania. Zauważyłam w sobie, że uwielbiam to robić. Lubię przemawiać i najbardziej cieszy mnie moment, gdy widzę, że moja intencja została dobrze odebrana. Kiedyś podeszła do mnie pani i powiedziała, że moje słowa bardzo ją poruszyły. Postanowiłam sobie wtedy, że będę dalej rozwijać się w tej dziedzinie – dodała.  

Jak zgrabnie oddać myśl? / WYSTĄPIENIA PUBLICZNE / RETORYKA / FIGURY RETORYCZNE / DOBRA MOWA. Wystąpienia publiczne

Sztuka warta poznania 

– Zajęliśmy się retoryką ze względu na naszego syna. Szukaliśmy dla niego tego typu zajęć, gdy był mały. Doszliśmy do wniosku, że przemawianie jest umiejętnością, która bardzo przydaje się młodym ludziom. Zwykło się przyjmować, że retoryka to stara umiejętność i zamierzchłe czasy. Tymczasem jest ona bardzo potrzebna współcześnie. Mimo że posiadamy liczne kanały komunikowania, takie jak komunikatory czy smartfony, to najważniejszych rzeczy w życiu nie da się napisać. Musimy być gotowi na ich wypowiedzenie. Gdy idziemy do szefa po podwyżkę lub chcemy przekonać rodzinę do naszego pomysłu na spędzenie wakacji, musimy stanąć z nimi twarzą w twarz i przedstawić swoje zdanie  wyjaśniała Anna Głowacka, prezes Akademii Retoryki. 

 Chcemy uczyć umiejętności przekonywania i skutecznej komunikacji. Niestety we współczesnym świecie czasami brakuje nam tych elementów. Osoby, które posiadają tę wiedzę, mają więcej punktów na starcie. Nawet najlepszy pomysł na firmę czy rozwiązania życiowe nie obroni się, jeśli nie potrafimy o nim opowiedzieć. Widzieliśmy wielu zdolnych, wartościowych i pracowitych ludzi, którzy nie potrafili się przebić. Doszliśmy do wniosku, że brakowało im pewności siebie i umiejętności obrony własnego stanowiska – podsumowała. 

***

Tytuł audycji: Trzy gramy Redbada
Prowadzi: Redbad Klynstra-Komarnicki
Data emisji: 05.06.2021
Godzina emisji: 13.08

zch

Polecane