Odnaleźć się na przedszkolnych fotografiach. Niezwykły Dzień Dziecka w Kazimierzu Dolnym

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Odnaleźć się na przedszkolnych fotografiach. Niezwykły Dzień Dziecka w Kazimierzu Dolnym
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Galyamin Sergej

Dziś Dzień Dziecka. Ciekawy pomysł na celebrację tego święta ma Kazimierz Dolny. Miejscowy ośrodek kultury wspólnie z biblioteką i placówkami oświatowymi wspólnymi siłami odnalazły archiwalne zdjęcia przedstawiające miejscowych przedszkolaków. Fotografie, z których najstarsze wykonano nawet 70 lat temu, odnowiono i, w powiększonym formacie, powieszono w różnych częściach Kazimierza Dolnego. 

Dzień Dziecka w PRD 2021_koncert_1200.jpg
Dzień Dziecka w PR Dzieciom. Wyjątkowy koncert młodych artystów - TRWA TRANSMISJA

Dzieje mieszkańców i miasta

Zdjęcia umieszczone w ramach wystawy "Dzieci Kazimierza" na ogrodzeniu kazimierskiego przedszkola, w miejscowym ośrodku kultury oraz w Dzwonnicy Kultury ukazują ówcześnie najmłodszych mieszkańców m.in. w otoczeniu miejskiego krajobrazu, podczas organizowanych w przedszkolu prac ogrodniczych lub poobiedniej drzemki. Dzięki fotografiom można odnaleźć nie tylko samego siebie sprzed lat, ale i obiekty będące częścią historii miasta – kościół farny św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja czy Esterkę – dziś nieistniejący budynek wybudowany przez króla Kazimierza Wielkiego na cześć swojej ukochanej Esterki Małach.

Posłuchaj

3:42
Wystawa "Dzieci Kazimierza" – historia miasta na archiwalnych fotografiach (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Okruchy pamięci

– Poznajemy dzieciństwo naszych dziadków z zupełnie nieznanej nam strony. To dużo zaskoczeń, a nawet szoku. Próbujemy odnaleźć i zidentyfikować osoby, które znajdują się na tych fotografiach – mówi Maks Skrzeczkowski, dyrektor kazimierskiego Ośrodka Kultury, Promocji i Turystyki. – Jestem przekonany, że każdy, kto przyjdzie na tę wystawę i jest związany z Kazimierzem, może odszukać kogoś z bliskich lub jakiś okruch pamięci, który zostanie przywołany i ożywiony przez te zdjęcia – dodaje.

Dotknąć historii

Historia naszych rodziców i dziadków jest możliwa nie tylko do oglądania, ale i do dotknięcia. Kazimierskie instytucje kultury oprócz zdjęć zebrały stare dziecięce przedmioty – zabawki, konewki, wiaderka, a także niegdyś służącą pracownikom przedszkola maszynę do pisania. 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Mateusz Drozda
Autor materiału reporterskiego: Łukasz Grabczak
Data emisji: 01.06.2021
Godzina emisji: 15.40

kr

Polecane