Maciej Zembaty

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Maciej Zembaty
Maciej ZembatyFoto: Henryk Kotowski/Wikimedia Commons/CC

Bohaterem 42. odcinka jubileuszowego cyklu „Tym żyło radio” jest Maciej Zembaty - wybitny satyryk, poeta, reżyser radiowy , muzyk, bard, klasyk nadwiślańskiego czarnego humoru.

Posłuchaj

Rozmowa z Maciejem Zembatym (5.11.2010) (Tym żyło radio/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Przyszedł na świat w Wadowicach 16 maja 1944 roku. Skończył średnią szkołę muzyczną w klasie fortepianu. Studiował na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę magisterską pisał o polskiej piosence i więziennej gwarze, stając się z czasem pierwszym specjalistą od tak zwanej „grypsery”. W roku 1965 Zembaty pojawił się na Festiwalu w Opolu, gdzie otrzymał wyróżnienie jury. Trafiła też do niego nagroda za najlepszy debiut autorski.

Swoją  przygodę w Radiu zaczął w roli prezentera muzycznego. Wraz z Januszem Bogackim tworzył audycję „Płyty nasze i naszych przyjaciół”.  – Bogacki przygotowywał stronę muzyczną, a ja snułem absurdalny monolog, przerywany nagraniami – wspominał.

Kolejne programy i działania artystyczne przyniosły mu coraz większy rozgłos, zdobył rzesze fanów. W Trójce wraz z Jackiem Janczarskim tworzył słuchowisko radiowe „Rodzina Poszepszyńskich”, nadawane na przestrzenie 25 lat. Zaczął tłumaczyć i wykonywać piosenki Leonarda Coehna. W roku 1976 tworzył  audycją autorską „Zgryz”. Był jednym z prowadzących „Zapraszamy do Trójki”.

Stworzył w 1981 I Przegląd piosenki Prawdziwej „Zakazane piosenki”. Napisał muzykę do słynnego serialu „7 życzeń”, w którym udzielił głosu kotu Rademenesowi.

W latach 90. ponownie pojawił się w Trójce wraz z Jackiem Janczarskim, przygotowując nową wersję „Zgryzu”.

 

Aby wysłuchać całej audycji wystarczy kliknąć "Maciej Zembaty".

Audycji "Tym żył świat" można słuchać od poniedziałku do piątku o 9.15.

Polecane