Ravioli to nie tylko włoska sprawa

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ravioli to nie tylko włoska sprawa
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/foodstck

Makaron to jedno z najpopularniejszych i najsmaczniejszych dań – nie tylko we Włoszech. A gdy makaron ten ma wewnątrz farsz, jest jeszcze smaczniej! Bohaterem audycji "Gorąca płyta" zostało ravioli – zazwyczaj nadziewane serem ricotta, mięsem, warzywami, a najczęściej  – szpinakiem. W programie odwiedziliśmy warszawską, specjalizującą się w ravioli restaurację, której twórcy opowiedzieli nam, co zrobić, by ta potrawa wyszła nam idealnie.

pasta spaghetti obiad kuchnia 1200.jpg
Spaghetti na wirusa

Mniej znaczy więcej

Maciej Stankiewicz odważył się na coś niebywałego – otworzył lokal w środku pandemii. Zanim przyszli pierwsi goście, otwarcie było przekładane kilka razy na inny termin, ale w końcu się udało. Karta dań nie jest duża – właściciel oraz szef kuchni Damian Kopliński stawiają na sezonowe dania ze świeżych, dobrej jakości składników, które prosto z Włoch dostarcza im zaprzyjaźniona firma.

– Mamy osiem rodzajów ravioli, z czego do dwóch można dobrać sobie sosy. Do ravioli w czarnym cieście z cytrynowym dorszem mamy sos maślany oraz robiony na homarach. Podobnie jest, jeżeli chodzi o sos bolognese  – mamy sos tradycyjny oraz lekki warzywny z serem burrata – opisywał Maciej Stankiewicz.

Posłuchaj

50:26
Z ziemi włoskiej do Polski – sekrety ravioli (Gorąca Płyta/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Sekret udanego ciasta

Jak podkreśla szef kuchni, nie ma ravioli bez odpowiedniego ciasta. – Do naszego ciasta używamy mąki z pszenicy durum, żółtek jajek, odrobiny wody oraz dużo serca, które wkładamy w produkcję tego ciasta. Na kilogram mąki przypada około 15 jaj – zdradził Damian Kopliński. – Zagniecione ciasto warto zostawić na chwilę, żeby odpoczęło. Dzięki temu stanie się bardziej elastyczne – dodała od siebie autorka audycji Adriana Marczewska.

Zdjęcie ilustracyjne  Foto pixabay/CC0 Zdjęcie ilustracyjne Foto pixabay/CC0

Dzisiaj zrobione, dzisiaj zjedzone

W dzień powszedni Damian i jego pomocnicy lepią ok. 500-600, a w weekend nawet 900 pierożków! Co istotne, żadna sztuka nie ląduje w lodówce czy zamrażalniku. – Wyznajemy filozofię włoskiej babci  – "dzisiaj zrobione, dzisiaj zjedzone". Wszystko jest świeże i przygotowywane na oczach naszych klientów. To nasz sekret – powiedział kucharz.

*** 

Tytuł audycji: Gorąca płyta
Autorka audycji: Adriana Marczewska
Goście: Maciej Stankiewicz (współwłaściciel restauracji specjalizującej się w ravioli), Damian Kopliński (szef kuchni)
Data emisji: 08.05.2021
Godzina emisji: 12.06

kr

Polecane