#MojaFlaga. "Dzień Flagi to bardzo osobiste święto"
– Urok Dnia Flagi Rzeczypospolitej jest w tym, że jest to święto bardzo osobiste. Ważny jest indywidualny gest każdego z nas. Nie ma centralnych obchodów. Każdy może wywiesić biało-czerwoną flagę w oknie czy na balkonie i dołączyć do naszej wielkiej wspólnoty. Warto pamiętać, że dziś obchodzimy także Dzień Polonii i Polaków za granicą. Pod biało-czerwonymi barwami łączymy się także z nimi – zaznacza Wojciech Kirejczyk z Fundacji Niepodległa.
Biało-czerwone flagi na balkonach mieszkań w Przemyślu. 2 maja obchodzony jest Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej
Foto: PAP/Darek Delmanowicz
Wojciech Kirejczyk namawiał Słuchaczy do zamieszczenia w mediach społecznościowych zdjęcia wywieszonej przez siebie flagi z hasztagiem #MojaFlaga. – Zachęcam też, żeby poszukać w internecie pod tym hasztagiemi, zobaczyć, kto i w jakich miejscach wywiesza flagę. Do akcji włączają się m.in. sportowcy, dla których barwy biało-czerwone są czymś niezwykle istotnym, o czym dziś z dumą przypominają. Są z nami liczne samorządy, szkoły, przedszkola – wylicza.
Jedna flaga, miliony historii 🤍❤ #DzieńFlagi #Mojaflaga 🇵🇱 @pkn.orlen @orlenteam_official
Opublikowany przez Justynę Święty-Ersetic - Fanpage Niedziela, 2 maja 2021
Jak zmieniały się polskie barwy narodowe?
– Flaga państwowa została wprowadzona ustawą po odzyskaniu niepodległości, w 1919 roku. Barwy biało-czerwone są odwzorowaniem orła białego na czerwonym tle, który towarzyszy Polsce już od średniowiecza. Z orłem na sztandarach polscy królowie, rycerze ruszali do walki już setki lat temu, ale flaga została ustawowo wprowadzona dopiero przed stu laty, przy czym sam kolor się zmieniał – zwraca uwagę gość "Leniwego przedpołudnia".
Jak przypomina rozmówca Anny Popek w czasach średniowiecznych kolor czerwony, to był kolor karmazynu, barwa bogactwa, która nie jest dostępna każdemu. Przed laty, zanim zaczęła obowiązywać obecna ustawa, był to kolor cynobru, czyli bardziej wpadający w pomarańcz. Obecnie, na powrót obowiązuje karmazyn.
Dzień Flagi – od kiedy go obchodzimy?
2 maja to Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Święto jest obchodzone na mocy nowelizacji Ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczpospolitej Polskiej, uchwalonej przez Sejm 20 lutego 2004 r.
Wybór daty święta miał dwie przyczyny. Jedna, historyczna, jest związana z tym, że właśnie 2 maja 1945 r. flaga polska została zawieszona w Berlinie na Reichstagu oraz na Kolumnie Zwycięstwa. Druga dotyczy tego, że władze PRL zlikwidowały święto 3 maja: po 1 maja flagi miały być natychmiast zdjęte, by nie doczekały do 3 maja.
NCCulture/Ty też możesz wywiesić flagę!
Ponadto w programie
- Spływ w Czerwińsku – ksiądz Łukasz Mastalerz
- Felieton o konstytucji 3 maja
- O obrazie Matejki "Konstytucja 3 maja" – Sławomir Szczocki z Zamku Królewskiego w Warszawie
***
Tytuł audycji: Leniwe przedpołudnie
Prowadzi: Anna Popek
Gość: Wojciech Kirejczyk (fundacja Niepodległa), ksiądz Łukasz Mastalerz, Sławomir Szczocki (Zamek Królewskiego w Warszawie)
Data emisji: 02.05.2021
Godzina emisji: 11.06
gs