Literackie i życiowe wybory Krzysztofa Kamila Baczyńskiego
2021-04-25, 13:04 | aktualizacja 2021-06-20, 17:06
– Krzysztof Kamil Baczyński bardzo szybko wszedł w kręgi konspiracyjnej Warszawy. Można powiedzieć, że był hołubiony. Dwukrotnie był zapraszany do Stawiska przez Jarosława Iwaszkiewicza. Krzysztof Kamil Baczyński bywał też na wieczorach literackich – mówiła prof. Anna Nasiłowska. Jarosław Iwaszkiewicz pisał w swoich "Dziennikach", że zazdrości młodemu poecie łatwości pisania wierszy.
W ostatniej kwietniowej "Trójce literackiej" prześledziliśmy dokładnie losy i życie Baczyńskiego. Rozmawialiśmy o jego korzeniach, dzieciństwie, kręgach towarzyskich z okresu dojrzewania oraz o tym, kto miał największy wpływ na jego twórczość. Pochyliliśmy się nad jego wielką miłością oraz zwróciliśmy szczególną uwagę na okres wojenny.
Posłuchaj
Jakie znaczenie dla wyborów młodego poety miał jego dom rodzinny? – Stanisław Baczyński był krytykiem literackim, ale poza tym był żołnierzem legionów. Był mocno zaangażowany w działania PPS. Ten lewicowy charakter zaangażowania jego syn – Krzysztof Kamil - niejako odziedziczył. W czasie I wojny światowej ojciec poety zajmował się rekrutowaniem żołnierzy do legionów w Kongresówce. Służył w I Pułku Ułanów Legionów Polskich, był ranny w bitwie nad Stochodem – opowiada prof. Anna Nasiłowska. Jednostka, w której służył Stanisław Baczyński, tzw. Beliniacy mogła się wydawać przepustką do dalszej kariery. – Nie stał się nikim wpływowym w II Rzeczpospolitej, dlatego że pozostał wierny swoim przekonaniom – ocenia rozmówczyni Magdaleny Złotnickiej.
>>> Zobacz serwis specjalny Polskiego Radia poświęcony Krzysztofowi Kamilowi Baczyńskiemu <<<
Prof. Teresa Dobrzyńska zaznaczyła, że na postawę i program życiowy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, który jako bardzo młody człowiek zderzył się z sytuacją wojenną, miały wpływ nie tylko tradycje rodzinne, ale także jego kontakty szkolne, jego przyjaźnie. – To było środowisko Gimnazjum Batorego, z którego wyszła wspaniała młodzież Szarych Szeregów. "Zośka", "Parasol" te bataliony uczestniczące w Powstaniu Warszawskim to są formacje militarne związane z tym środowiskiem. Ten młody człowiek dorastał i dojrzewał w takim środowisku – przypomina gość "Trójki literackiej".
Mela Koteluk/Czeslaw Spiewa & Mela Koteluk - Piesn O Szczesciu
Co się działo z poezją Baczyńskiego po wojnie, w Polsce Ludowej i do jakich odbiorców wtedy trafiał? Przygodę z Baczyńskim zakończyliśmy refleksją nad tym, czy w ostatnich czasach został odkryty na nowo. Muzycznie towarzyszyły nam nowoczesne interpretacje jego twórczości w wykonaniu m.in. Meli Koteluk i Czesława Mozila.
***
Tytuł audycji: Trójka literacka
Prowadzi: Magdalena Złotnicka
Goście: prof. Anna Nasiłowska, prof. Teresa Dobrzyńska
Data emisji: 25.04.2021
Godzina emisji: 12.07
gs