Smaki ramadanu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Smaki ramadanu
Pakistańczycy przygotowują Iftar, specjalny posiłek spożywany podczas trwającego ramadanuFoto: PAP/AP/EPA/REHAN KHAN

Trwa ramadan – święty miesiąc postu dla muzułmanów. W tym czasie wyznawcy islamu powstrzymują się od jedzenia od wschodu do zachodu słońca. Okres ten upamiętnia objawienie Koranu Mahometowi przez Archanioła Gabriela. Jednak w każdym zakątku arabskiego świata ramadan smakuje nieco inaczej. Właśnie o tych różnicach Anna Kwiatkowska rozmawiała ze swoimi gośćmi. 


Pixabay goździki pomarańcze 1200.jpg
Historia goździków: gdzie biznes splata się z kryminałem

Abdelfettah Gaida jest Tunezyjczykiem, od lat mieszkającym w Polsce. Wraz z nim wybraliśmy się do krajów północnej Afryki – Tunezji i Maroka – na pogranicze Sahary. Tam możemy poznać ramadanowe obyczaje, muzyczne rytmy i kulturowe szlaki, na których spotykały się ludy z północy i południa.


Posłuchaj

48:13
Ramadan, pustynia, islam... (Podróże ze smakiem/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

– Ramadan jest jednym z pięciu filarów Islamu. Od wschodu do zachodu słońca nie można jeść ani pić, palić tytoniu. Ten zwyczaj istniał także przed powstaniem Islamu i został przyjęty przez muzułmanów – tłumaczy Abdelfettah Gaida. – Jednak tu nie chodzi jedynie o powstrzymanie się od jedzenia, picia itd. To także czas medytacji, refleksji, wzbogacenia duchowego – dodaje.

Wraz z trójkowym gościem ruszyliśmy w kierunku Sahary, która Annie Kwiatkowskiej kojarzy się przede wszystkim z wielbłądami, tymi "okrętami pustyni" oraz daktylami, będącymi doskonałym pożywieniem na czas podróży przez morze piachu. – Daktyle nazywane są "paluszkami księżniczki". Są oczywiście różne gatunki daktyli, które dojrzewają w różnym czasie – tłumaczy Abdelfettah. – Można je jeść nim dojrzeją, dojrzałe albo wręcz przejrzałe (te są najsłodsze). Sezon na daktyle zaczyna się we wrześniu i trwa do grudnia – wylicza.


Ponadto w audycji

  • Antoni Styrczula, dziennikarz, podróżnik, autor bloga "Zapiski spod puszczy" – o świecie tajemnic Iranu i o poznawaniu odmiennych kulturowo krajów i ludzi;
  • Waldemar Sulisz, dyrektor Europejskiego Festiwalu Smaku – o tajnikach kuchni Tatarów mieszkających w Polsce i jej wpływie na nasze rodzime smaki.

***

Tytuł audycji: Podróże ze smakiem
Prowadzi: Anna Kwiatkowska
Data emisji: 25.04.2021
Godzina emisji: 12.08

pr/gs

Polecane