Piłkarski poker. Jak kryzys zw. z Superligą wpłynie na świat zawodowego piłkarstwa?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Piłkarski poker. Jak kryzys zw. z Superligą wpłynie na świat zawodowego piłkarstwa?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/sutadimages

Kryzys związany z pomysłem na piłkarską Superligę uwidocznił wiele zjawisk, z których tylko część sobie uświadamialiśmy. Choćby to, jak wielką siłą społeczną jest pasja i uwielbienie dla piłki nożnej. A także fakt, że obok świata sportu drużynowego istnieje gigantyczny i nieprzejrzysty rynek ligowy. Czy historia Superligi to przejaw upadku systemu czy też jedynie chwilowy kryzys?

"My jesteśmy europejską piłką, oni – nie"

Przypomnijmy: we wtorek 20 kwietnia kongres UEFA potępił projekt Superligi. – 55 federacji członkowskich i uczestnicy Kongresu UEFA potępiają stworzenie tak zwanej Superligi  napisano w oświadczeniu wydanym podczas Kongresu Europejskiej Unii Piłkarskiej w Montreux. – My jesteśmy europejską piłką, oni – nie – podkreślono.


Posłuchaj

53:17
Kontrowersje wokół Superligi – forma upadku systemu czy chwilowy kryzys? (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Superliga to projekt autorstwa 12 spośród najsilniejszych klubów na Starym Kontynencie, zakładający stworzenie nowych rozgrywek, konkurencyjnych dla pucharów europejskich pod egidą UEFA. Miałoby w nich uczestniczyć 20 zespołów, z których 15 dysponowałoby stałym miejscem w turnieju, a pozostałe pięć - zmieniałyby się co sezon.

– Pomysł na Superligę powstał dlatego, że pojawiła się pandemia, która spowodowała, że kluby piłkarskie miały gigantyczny problem z utrzymaniem horrendalnych kosztów wynikających z tego, że piłkarze w tych klubach zarabiają krocie. Te bajońskie dumy cały czas były dla piłkarzy za małe, w związku z tym kluby popadły w spiralę. Możni europejskiego futbolu stwierdzili, że rynek piłki nożnej to tort, który podzielą tylko między siebie – wyjaśnił Bogusław Solecki, dziennikarz sportowy Trójki i TVP Sport. 

Kibice Manchester United protestują przeciw Superlidze banerem, na którym widnieje napis " Stworzona przez biednych, skradziona przez bogatych" Foto: shutterstock/ Kai L Connell Kibice Manchester United protestują przeciw Superlidze banerem, na którym widnieje napis " Stworzona przez biednych, skradziona przez bogatych" Foto: shutterstock/ Kai L Connell

W sprzeczności z europejskimi ideami

Inicjatywę skrytykowało wiele różnych środowisk piłkarskich, m.in. prezydenci UEFA i FIFA, byli i obecni piłkarze i trenerzy, kluby kibica, a także przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomas Bach. Niepochlebnie wyrazili się o nim również trenerzy Juergen Klopp i Josep Guardiola, prowadzący kluby mające występować w Superlidze, odpowiednio – Liverpool i Manchester City.

Także krajowe federacje piłkarskie i delegaci wypracowali podczas Kongresu w Montreux wspólne, krytyczne stanowisko. – Kongres UEFA stanowczo podkreśla, że zamknięta Superliga jest sprzeczna z ideą tego, co to znaczy być europejskim: z ideą jedności, otwartości, wsparcia i bazowania na wartościach sportowych – napisano w komunikacie opublikowanym na Twitterze przez sekretarza generalnego Polskiego Związku Piłki Nożnej Macieja Sawickiego.

M. SAWICKI: Kadra na Euro pod koniec maja. Superliga? To było bez sensu, pachniało arogancją/rdcpolskieradio

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi:  
Łukasz Jasina
Goście:
 Arkadiusz Błaszczyk (dziennikarz sportowy, Polskie Radio RDC), Błażej Hrapkowicz (krytyk filmowy i sportowy), Bolesław Solecki (dziennikarz sportowy Trójki i TVP Sport)
Data emisji: 22.04.2021 
Godzina emisji: 22.05

IAR/kr


Polecane