Muzyczna namiastka egzotycznych wojaży

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
Muzyczna namiastka egzotycznych wojaży
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay / fietzfotos

Najpierw globalizacja odebrała podróżowaniu po świecie egzotyczny posmak, a potem przyszła pandemia, która sprawiła, że w ogóle trudno nam ruszyć się z domu. W tej sytuacji ratunkiem pozostaje słuchanie audycji Wojciecha Ossowskiego, który nie ustaje w wysiłkach, by dać słuchaczom odrobinę egzotycznej, muzycznej przygody.

– Kiedyś, gdy Hemingway wysiadał w porcie w Hiszpanii, od razu wiedział, że jest właśnie tam, a to dlatego, że inne były twarze, fryzury, stroje, architektura. A dzisiaj? Gdy jedzie się autostradą, trudno powiedzieć, w jakim kraju jesteśmy, te same supermarkety, stacje benzynowe, a w nich te same produkty – taką refleksją na temat negatywnych skutków obocznych globalizacji podzielił się gospodarz audycji.

W "Klubie folkowym" usłyszeliśmy zatem sporą porcję dźwięków brzmiących egzotycznie w uszach melomanów z naszego kręgu kulturowego. Zaczęli i zakończyli kenijscy Masajowie – półkoczowniczy lud, którego rytmiczne, transowe pieśni spełniają niekiedy funkcje użytkowe (np. zwiastujące bojowe nastawienie do przedstawicieli wrogiego plemienia).

Samba Touré – "Sambalama", źródło: YouTube / GlitterbeatTV

Afrykański kontynent reprezentowali również Samba Touré, Fely Tchaco oraz grupa Afrika Mamas. Pierwszy z nich to legendarny malijski wokalista i gitarzysta, druga jest pochodzącą z Wybrzeża Kości Słoniowej pięknością, obdarzoną wyjątkowym talentem wokalnym, któremu zawdzięcza nagrodę Independent Music Award. Z kolei Afrika Mamas to septet wokalny z RPA o korzeniach w tradycji muzycznej plemienia Zulu, ale podający swe utwory w unowocześnionej formie.

Znacznie bliższe zachodnim formom artystycznym są natomiast dokonania Rogéra Fakhra – nic dziwnego, bo ten urodzony w Libanie wokalista, gitarzysta i kompozytor już w latach 70. zamieszkał w Paryżu, gdzie zainteresował się jazzem, a jeszcze później przeprowadził się do Stanów Zjednoczonych.


Posłuchaj

49:28
Muzyczna namiastka egzotycznych wojaży (Klub folkowy/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Lista utworów:

 1. Fernando Anuang’a & The Maasai Vocals – "Eranjoi 1"
 2. Samba Touré – "Sambalama"
 3. Pietro Del Son – "Maniac Dogs Posse"
 4. Ashavahishta – "Yell Off"
 5. Wren feat. Krista Detor – "Cedar Tree Boy"
 6. Ashavahishta – "Divine Love"
 7. Rogér Fakhr – "The Wizard"
 8. Rogér Fakhr – "Had to Come Back Wet"
 9. Afrika Mamas – "Hlonipha"
 10. Fely Tchaco – "Djebi Dje"
 11. Fernando Anuang’a & The Maasai Vocals – "Eranjoi 2"

 ***

Tytuł audycji: Klub folkowy
ProwadziWojciech Ossowski
Data emisji: 14.04.2021
Godzina emisji: 21.07

kc

Polecane