Międzykontynentalna kuracja z wiosną w tle

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
Międzykontynentalna kuracja z wiosną w tle
Loreena McKennitt Foto: Forum / Reuters / Cynthia Karam

Leczenie duszy dźwiękami płynącymi wprost z serca Afryki? Czemu nie! Zwłaszcza gdy dodamy do nich trochę rytmów zza oceanu i zza naszej wschodniej granicy, a całość doprawimy energetycznym folkiem z Wysp Brytyjskich.

Mabulu to multipokoleniowy zespół pochodzący z Mozambiku – jego nazwę można przetłumaczyć jako "poszukiwanie dialogu". A to bardzo potrzebna nam wszystkim rzecz, dlatego warto posłuchać utworu tej grupy, który w tytule, obok nazwy groźnej choroby, ma również słowo "nadzieja".

Mabulu – "AIDS (But Hope)", źródło: YouTube

Nieco na wschód od Mozambiku leży wyspa Madagaskar, ojczyzna Lala Njavy. Ta niezwykle oryginalna artystka czaruje swym głosem w piosenkach utrzymanych w surowej stylistyce, którą śmiało można nazwać "malgaskim bluesem".

Słuchaczy, którzy wciąż bezskutecznie wypatrują wiosny, pocieszy wspólny utwór Loreeny McKennitt i Phila Cunninghama. Słynna kanadyjska wokalistka śpiewa o roztapiającym się śniegu, a towarzyszą jej dźwięki akordeonu obsługiwanego przez jednego z największych fachowców od gry na tym instrumencie.

Tuż za naszą wschodnią granicą działa duet Folknery, oprawiający tradycyjne ukraińskie pieśni we współczesne aranżacje. Zaś z angielskiego Kent pochodzi Oysterband – punkowo-folkowy zespół, który zadbał o zapewnienie odpowiedniej porcji pozytywnej energii na początek i koniec tego wydania "Klubu folkowego".


Posłuchaj

50:47
Kuracja dźwiękami z różnych kontynentów (Klub folkowy/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Lista utworów:

 1. Oysterband – "When I'm Up I Can't Get Down"
 2. Mabulu – "AIDS (But Hope)"
 3. Phil Cunningham & Loreena McKennitt – "When the Snow Melts"
 4. Lala Njava – "Pardon À L'afrika"
 5. Folknery – "Salvia"
 6. B&B Project – "Storm"
 7. Olox – "Terra Clamor"
 8. Oysterband – "Dancing As Fast As I Can"

 ***

Tytuł audycji: Klub folkowy
ProwadziWojciech Ossowski
Data emisji: 07.04.2021
Godzina emisji: 21.07

kc

Polecane