Symbol nieśmiertelności sztuki

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Symbol nieśmiertelności sztuki
carillonFoto: Jim Newsome/flickr

Carillony to zazwyczaj bardzo duży i niezwykły instrument: tworzą go co najmniej 23 zestrojone ze sobą dzwony. I tyle właśnie mają te w Gdańsku – jedynym polskim mieście, w którym znajdują się działające carillony. Co więcej, pomimo pandemicznych ograniczeń, wciąż można posłuchać koncertów na nich!


andra day forum 1200.jpg
Unikatowe głosy, czarodziejskie brzmienie trąbki

Na gdańskich carillonach dwa razy w tygodniu gra carillonistka Monika Kaźmierczak. Ponieważ instrument znajduje się w wieży kościelnej, zarówno dla artystki, jak i dla słuchaczy, którzy znajdują się poza budynkiem, słuchanie nie stwarza żadnego zagrożenia pandemicznego. I dlatego obecnie takie koncerty cieszą się coraz większym zainteresowaniem.


Posłuchaj

3:19
Urok i tajemnica carillonów (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

– Na świecie carillon był instrumentem, który grał podczas miejskich uroczystości, ale przede wszystkim – podczas targu. I tam grano hity swoich czasów. Tak jest do tej pory: w Holandii, Belgii koncerty carillonowe odbywają się w tzw. dzień targowy – opowiada Monika Kaźmierczak. – Natomiast w Gdańsku z jakiegoś powodu grano wyłącznie muzykę religijną: chorały protestanckie – wyjaśnia.

Gdańska carillonistka już od tego odeszła, udowodniła, że nawet na tak niezwykłym instrumencie można zagrać bardzo współczesne melodie: "Sound of Silence" czy motyw z "Czterdziestolatka". – Choć podczas każdego występu staram się zagrać jeden chorał. To jest przestrzeń miejska i bardzo ważne jest, aby ta muzyka była jak najbardziej wartościowa – wskazuje.

Monika Kaźmierczak i carillon/YouTube Culture.pl


– Przez to, że carillon jest instrumentem plenerowym, carillonista jest samotny w wieży. Ale dzięki temu mogłam się oprzeć pandemii – mówi Monika Kaźmierczak. – Kompozytorzy zaczęli dla mnie pisać, bo było ważne dla nich, że mimo tej sytuacji, mogli na żywo usłyszeć swój utwór. Carillon stał się swoistym symbolem nieśmiertelności sztuki – dodaje.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Karol Gnat
Autor materiału reporterskiego: Marcin Mindykowski
Data emisji: 09.04.2021
Godzina emisji: 17.43

pr

Polecane