Trójka|Trójkowy chuligan literacki
(Pytanie o) sens życia według Rémiego Brague'a
2021-04-03, 08:04 | aktualizacja 2021-04-06, 06:04
"Jaki jest sens życia?" to kluczowe pytanie towarzyszy Rémiemu Brague'owi na kartach I tomu trylogii pt. "Mądrość świata". Analizując kosmologię u końca starożytności i w średniowieczu, zwłaszcza w kręgu kultur Morza Śródziemnego, autor odkrywa, jak nasi przodkowie radzili sobie z odpowiedzią na pytanie o miejsce człowieka na ziemi.
– To, co rzeczywiście wyróżnia cywilizację śródziemnomorską, to zainteresowanie kosmosem od samego początku. Czy to mamy na myśli Babilończyków, starożytnych Egipcjan, Hebrajczyków, Greków, Rzymian, czy cały świat średniowieczny – oni wszyscy próbowali dociec, jaki jest kosmos – mówi "Trójkowy chuligan literacki" Mateusz Matyszkowicz.
Posłuchaj
Jak wskazuje Brague, nie chodzi mu o antykwaryczną ciekawość, ale o pytanie towarzyszące człowiekowi od setek lat, które można zgłębić jedynie przy użyciu tego, co najbardziej ludzkie – intelektu. To pytanie brzmi: co robimy na Ziemi? Badaniu kosmologii przednowożytnej towarzyszy zawsze dociekanie nierozerwalnej z nią antropologii i etyki. Osiągnięcie pełni człowieczeństwa wiąże się zatem – jak pisze francuski filozof – z odkryciem i życiem według tytułowej "mądrości świata".
– To pytanie jest bardzo związane z kolejnymi – o istotę człowieka, ale także o istotę religii. Nie da się w kręgu śródziemnomorskim oderwać pytania o człowieka od pytania o świat – stwierdza autor audycji. – "Mądrość świata" to mądra książka na czas Triduum, kiedy zamyśla się nad tą kosmiczną przemianą, jaka zaszła pomiędzy narodzinami Chrystusa, jego śmiercią i zmartwychwstaniem – podsumowuje.
Prof. Rémi Brague "Europa - chrześcijaństwo - nowoczesność"./Centrum Myśli Jana Pawła II
***
Tytuł audycji: Trójkowy chuligan literacki
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz
Data emisji: 03.04.2021
Godzina emisji: 8.35
mat. prasowe/kr