Podróż w czasie. Od Paschy do Wielkanocy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Podróż w czasie. Od Paschy do Wielkanocy
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Sokor Space

W Niedzielę Wielkanocną Anna Kwiatkowska gościła w swojej audycji wyjątkowych rozmówców: pastora Kościoła Chrystusowego w Rzeczpospolitej Polskiej i jego żonę Dorotę, którzy zabrali słuchaczy na wyprawę od Paschy do Wielkanocy, by odnaleźć to, co łączy czasy biblijne z naszą współczesnością. Usłyszeliśmy również Kazimierza Barczuk – duszpasterza, znawcę tematyki biblijnej oraz historii kultury żydowskiej z perspektywy mesjanistycznej. Wraz z żoną Dorotą założyli Misję Poślij Mnie.

Daty żydowskiej, biblijnej Paschy i Świąt Wielkanocnych zazwyczaj się pokrywają albo przypadają niemal w tym samym czasie. W tym roku Pascha zaczyna się tydzień wcześniej niż Wielkanoc. Zgodnie z biblijnym przekazem Chrystus umarł na krzyżu tuż przed rozpoczęciem Paschy. W Wielki Czwartek wspólnie z apostołami spożywał wieczerzę paschalną, taką samą jak od wieków przygotowują Żydzi na święto Paschy.


Posłuchaj

52:04
Pascha i Wielkanoc. Podróż od czasów biblijnych do współczesności (Podróże ze smakiem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Taxco shutterstock 1200.jpg
Taxco. Jak wygląda Wielki Tydzień w Meksyku?

Paschalne obyczaje – umywanie rąk i stóp oraz znajdujące się na sederowym talerzu potrawy mają głębokie symboliczne i historyczne znaczenie: gorzkie zioła, trzy płatki macy, kość baranka, kielichy wina. Początkiem naszej podróży jest wyjście Izraelitów z Egiptu, uwolnienie z niewoli i związane z nim paschalne obyczaje. Szczegółowo piszą o tym Ewangelie. 

Święto Pesach (cz.1) / Świętokrzyski Sztetl

Pascha stanowiła proroctwo o nieporównywalnie większym odkupieniu. Zapowiadała przyjście baranka nieskazitelnie czystego, przyjście Jezusa – mówił pastor Kazimierz Barczuk.

Święto Pesach (cz.2) / Świętokrzyski Sztetl

Dla wierzących wielkanocne "Podróże ze smakiem" to duchowa wyprawa, dla niewierzących podróż po historii z czasów biblijnych. A dla wszystkich okazja poznania mnóstwa smakowitych potraw i obyczajów.

***

Tytuł audycji: Podróże ze smakiem
Prowadzi: Anna Kwiatkowska 
Data emisji: 4.04.2021
Godzina emisji: 12.05

Polecane