Uroboros – pętla czasu [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Uroboros – pętla czasu [POSŁUCHAJ]
Krzysztof Gosztyła (Zegarmistrz) i Adam Ferency (Jan Bianga) podczas nagrania słuchowiska "Uroboros"Foto: Wojciech Kusiński / Polskie Radio S.A.

– Wszystko ma swój czas – głosi Księga Koheleta, która stanowi swoisty wehikuł czasu w słuchowisku Wojciecha Fułka z 2013 roku. W Wielkanoc 2021 powtarzamy je na "Scenie Teatralnej Trójki", bo ów wehikuł przenosi nas niespodziewanie do teraźniejszości. W sytuacji, w jakiej się znaleźliśmy, słowa biblijnego Eklezjastesa mogą nam coś ważnego podpowiedzieć.

Bohaterem słuchowiska jest czas. Pojawia się on tam w różnych odmianach. To historia pewnego pięknego zegara, historia pewnego miasta, jednej z jego ulic oraz charakterystycznego, przedwojennego domu z witrażami.


Posłuchaj

52:37
"Uroboros", czyli wszystko ma swój czas (Scena teatralna Trojki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

W tydzień po premierze na STT słuchowiska odsyłającego nas ku przyszłości, zrealizowanego za pomocą nowoczesnych środków, zapraszamy do elegancko staroświeckiego teatru. Jest bowiem czas i takiego teatru, tradycyjnego teatru opowieści. Może się okazać, że właśnie w tę Wielkanoc potrzebujemy zanurzenia się w historii, która swoim przesłaniem pomoże zrozumieć i… nasz czas.


Uroboros, mityczny wąż zjadający swój ogon Uroboros, mityczny wąż zjadający swój ogon

Wojciech Fułek opowiada nam o tym, co doskonale zna, bo akcja słuchowiska toczy się w jego mieście, przy ulicy i między innymi w domu, w którym się urodził. Wypowiedź autora poprzedza emisję słuchowiska.

Zapraszamy do słuchania przekonani, że czas spędzony z nami w świąteczny wieczór nie okaże się stracony.

Barbara Marcinik oraz Jakub Sadowski – wydawca.

***

Uroboros to staroegipski i grecki symbol nieskończoności, obiegu czasu, odnawiania się świata i światów, śmierci i odrodzenia, wieczności po prostu. Słuchowisko Wojciecha Fułka to opowieść o losach miasta i pewnego zegara, który przez dziesięciolecia towarzyszył jego mieszkańcom. I wyznaczał – jak w Księdze Koheleta – czas rodzenia i czas umierania, czas sadzenia i czas wyrywania tego, co zasadzono, czas zabijania i czas leczenia, czas burzenia i czas budowania, czas płaczu i czas śmiechu, czas zawodzenia i czas pląsów, czas rzucania kamieni i czas ich zbierania, czas pieszczot cielesnych i czas wstrzymywania się od nich, czas szukania i czas tracenia, czas zachowania i czas wyrzucania, czas rozdzierania i czas zszywania, czas milczenia i czas mówienia, czas miłowania i czas nienawiści, czas wojny i czas pokoju.


Wojciech Fułek – "Uroboros" – 4 kwietnia 2021, godz. 18.05

Reżyser: Janusz Kukuła

Realizator: Paweł Szaliński

Opracowanie muzyczne: Marian Szałkowski

Obsada: Krzysztof Gosztyła (Zegarmistrz), Adam Ferency (Jan Bianga), Henryk Talar (Leopold, właściciel sklepu), Andrzej Mastalerz (Harnau), Katarzyna Dąbrowska (Mathilda), Leszek Teleszyński (Hieronim), Stanisław Brudny (Dawid), Paweł Szczesny (Szloma/Lowa), Grażyna Barszczewska (Rachela), Marcin Przybylski (Nathaniel), Artur Janusiak (Wania), Mariusz Benoit (Antykwariusz), Krzysztof Banaszyk (Młody głos), Tomasz Marzecki (Pan Y)

Czas trwania: 43'06"


(tekst: Barbara Marcinik)

Polecane