Taxco. Jak wygląda Wielki Tydzień w Meksyku?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Taxco. Jak wygląda Wielki Tydzień w Meksyku?
Posągi pątników w TaxcoFoto: Shutterstock.com/Julien132a

W tym wydaniu audycji wraz z Katarzyną Lewicką przenosimy się do Taxco – meksykańskiej miejscowości, która słynie z procesji odbywających się w Wielkim Tygodniu.

– Święta wielkanocne w Meksyku mają bardzo specyficzny przebieg. Podyktowane jest to hiszpańską tradycją, do której zostały włączone obyczaje lokalne, często sięgające czasów przedkolonialnych i przedkolumbijskich – mówi Katarzyna Lewicka, podróżniczka i przewodniczka po Meksyku.


chichen itza shutterstock_1200.jpg
Pierzasty Wąż, Kanary i bluszczyk kurdybanek

– Powiedziałabym, że okres wielkanocny w Meksyku to tak naprawdę dwa tygodnie: tak zwana Semana Santa, czyli Wielki Tydzień, i Pasqua, czyli tydzień rezurekcyjny, który rozpoczyna Niedziela Wielkanocna. Łatwo sobie wyobrazić, że ten pierwszy jest tygodniem smutku, ten drugi tygodniem radości, wynikającej ze Zmartwychwstania. W czasie Semana Santa szczególnie ważne są obchody Wielkiego Piątku – podkreśla rozmówczyni Anny Kwiatkowskiej.


Posłuchaj

36:09
Semana Santa. Meksykańskie przygotowania do Wielkanocy (Podróże ze smakiem/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Jak wyglądają tego dnia uroczystości religijne? W mieście Taxco, zwanym też "srebrnym miastem", przez ulicę przechodzi procesja zakapturzonych mężczyzn-biczowników. Idą w pochodzie z gołym torsem i biczują się rzemieniami, nabitymi kolcami, belkami lub prętami. Zachowanie to symbolizuje mękę Chrystusa i jego drogę na Kalwarię. Mężczyźni mają zakryte twarze, ponieważ, jak podkreślają, nie robią tego na pokaz, a cały akt jest bardzo osobistym przeżyciem.

Jak przygotowywane są wspomniane procesje? Jaką rolę odrywają w nich trzy bractwa? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji, w której usłyszymy także Waldemara Sulisza, dyrektora Europejskiego Festiwalu Smaku – stały gość "Podróży ze smakiem" opowiada tym razem o kulinarnych przygotowaniach do Wielkanocy.

***

Tytuł audycji: Podróże ze smakiem
Prowadzi: Anna Kwiatkowska 
Data emisji: 28.03.2021
Godzina emisji: 13.22

Polecane