Najtrudniejsza rola. O terapeutycznej mocy teatru

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Najtrudniejsza rola. O terapeutycznej mocy teatru
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Mikhail Gnatkovskiy

Pewien zmagający się uzależnieniem mężczyzna przysiągł sobie, że jeśli nic nie wydarzy się w jego życiu, popełni samobójstwo. Nazajutrz przyszła do niego policja i mężczyzna dostał zdecydowaną propozycję powrotu do zdrowia w Ośrodku Leczenia Odwykowego "Szansa" w Pławniowicach. Zgodził się. Na zajęciach teatralnych przypadła mu tytułowa rola "Skąpca" Moliera, nad którą praca zmieniła jego życie. To tylko jedna z historii aktorów "Teatru Rocznego". 

shutterstock lektury czytanie 1200.jpg
"Między nami kobietami": o terapeutycznym działaniu literatury

Teatr, który daje nadzieję

Początki grupy teatralnej "Teatr Roczny" sięgają 2003 roku, kiedy to dyrekcja ośrodka w Pławniowicach zaproponowała nauczycielce języka polskiego w II liceum Ogólnokształcącym w Gliwicach, pani Kamie Stoiłowej oraz psychoterapeucie Maciejowi Boguckiemu poprowadzenie zajęć teatralnych. Teatr nazwano rocznym, ponieważ tyle trwa terapia. 

Posłuchaj

3:31
Terapia sztuką w "Teatrze Rocznym" w Pławniowicach (Program obyczajowy/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

– Podopieczni ośrodka to dorośli ludzie borykający się z różnymi uzależnieniami. Są więc alkoholicy, hazardziści lekomanii, a każdy z nich ma swoją skomplikowaną i często bardzo dramatyczną historię życia. Dzięki pracy przy przedstawieniach, integracji grupy, radzeniu sobie z emocjami, uczestnicy mają szansę poznania także siebie samych, własnych możliwości, a często i odkrycia talentów, których nie byli świadomi – opisuje autorka "Programu obyczajowego" Anna Popek.

Znaleźć w niej niszę dla siebie

Teatr Roczny ma na swoim koncie spektakle na podstawie takich dzieł jak "Poskromienie złośnicy" Williama Szekspira, "Iwona, księżniczka Burgunda" Witolda Gombrowicza czy "Tango" Mrożka. – Kama i Maciej uważają, że wielka literatura pozwala każdemu znaleźć w niej niszę dla siebie, podnosi na duchu, daje nadzieję i jest wyzwaniem na miarę potrzeb pacjentów, którzy na oczach widzów przeistaczają się artystów aktorów – opowiada dziennikarka Trójki.

***

Tytuł audycji: Program obyczajowy
Prowadzi: Anna Popek
Data emisji: 27.03.2021
Godzina emisji: 8.27

kr

Polecane