U źródła podziałów – "Wynalezienie Europy Wschodniej" L. Wolffa

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
U źródła podziałów – "Wynalezienie Europy Wschodniej" L. Wolffa
"Wynalezienie Europy Wschodniej. Mapa cywilizacji w dobie Oświecenia" Larry Wolff, wyd. MCKFoto: mat. promocyjne

Dlaczego Europę Środkową odbijano niczym piłeczkę pingpongową, dlaczego z taką łatwością przesuwano linię, która za każdym razem oddzielała cywilizację od barbarii, kulturę od natury, ludzi od bestii? Na te pytania odpowiada w swojej książce "Wynalezienie Europy Wschodniej. Mapa cywilizacji w dobie Oświecenia" Larry Wolff. 


Posłuchaj

2:28
Larry Wolff o genezie podziału Europy na Wschód i Zachód (Trójkowy chuligan literacki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Autor szuka odpowiedzi na te pytania, śledząc XVIII-wieczne teksty filozoficzne i literaturę, pisma Diderota czy Voltaire'a. Przytacza także listy ambasadorów, podróżników, wędrowców, studiuje korespondencje Katarzyny II, dworzan i dyplomatów. Analizuje genezę budowanych w XVIII wieku wyobrażeń. Stara się dociec, w jakim stopniu ich źródłem była literatura, a także czy można je dzisiaj oceniać z perspektywy antropologicznej. Sprawdza, jak ewoluowały.


"

Larry Wolff w swojej kultowej pracy „Wynalezienie Europy Wschodniej. Mapa cywilizacji w dobie Oświecenia” sięga do...

Opublikowany przez Radiowe Centrum Kultury Ludowej Piątek, 19 marca 2021

– "Wynalezienie Europy Wschodniej. Mapa cywilizacji w dobie Oświecenia" pokazuje, że podział na Europę Zachodnią i Wschodnią kiedyś nie był tak oczywisty. Przed oświeceniem najważniejszy podział to Północ i Południe  szybko rozwijająca się zdyscyplinowana Północ przeciwko słabszemu, żyjącemu nieco wolniej południu kontynentu. Dopiero oświecenie ukonstytuowało zupełnie nowy podział. Już nie na Północ i Południe, ale Zachód i Wschód – tłumaczy "trójkowy chuligan literacki" Mateusz Matyszkowicz. – To niezwykle ciekawa i ważna książka, która wyjaśnia także dzisiejsze podziały w Europie – podsumowuje autor audycji.

Międzynarodowe Centrum Kultury/Złap dystans: Wynalezienie Europy Wschodniej

***

Tytuł audycji: Trójkowy chuligan literacki
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz
Data emisji: 27.03.2021
Godzina emisji: 8.16

mat. prasowe/kr

Polecane