Pierzasty Wąż, Kanary i bluszczyk kurdybanek

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Pierzasty Wąż, Kanary i bluszczyk kurdybanek
Wiosna w Chichen ItzaFoto: shutterstock / Dirima

Opowieść o niezwykłym słonecznym rytuale w Chichen Itza, starożytnym mieście Majów, wizyta na "wyspach wiecznej wiosny" oraz korzyści wynikające z włączenia do menu zioła zwanego kurdybankiem – takie atrakcje wypełniły pierwsze tej wiosny wydanie audycji Anny Kwiatkowskiej.

Nadejście wiosny większości z nas dodaje energii i optymizmu, jest też hucznie świętowane w różnych zakątkach świata. Hindusi rozrzucają kolorowe proszki, aby pomalować świat, Persowie ustawiają w domach naczynia z wodą, żeby potopić złe duchy, a w bośniackiej Zenicy odbywa się… wielki festiwal jajecznicy.

Przejście od pory zimowej do wiosennej było wyjątkowym wydarzeniem już w starożytnych kulturach, czego namacalnym dowodem jest piramida w Chichen Itza, zbudowana przez Majów na cześć Pierzastego Węża, najwyższego bóstwa dla tego ludu zamieszkującego półwysep Jukatan w dzisiejszym Meksyku.

"Zejście Kukulcana na Ziemię", źródło: YouTube / National Geographic España

Ten architektoniczny cud, stworzony przez kapłanów biegłych w astronomicznych i matematycznych zawiłościach, w dniu zrównania dnia z nocą oferował Majom fascynujące, trwające ponad trzy godziny zjawisko świetlne.

– Mamy wielką piramidę, na górze której stoi maleńka świątynia Pierzastego Węża. Światło wpada do wnętrza tej świątyni i odbija się od ściany w ten sposób, że cień kładzie się na jednym z boków piramidy, oświetlając jeden po drugim znajdujące się tam schody. U podstawy jest wielka głowa węża. To wygląda tak, jakby prawdziwy wąż zsuwał się i pełzał z góry piramidy na sam dół – opowiada podróżniczka Joanna Sikorska-Waś, autorka podcastu "Mama nie zawsze była mamą".

Dla ludu Majów ukazanie się ich boga pod postacią węża na ścianie piramidy było sygnałem nadejścia czasu siewu, pory obfitości. Dla nas świetnie zachowane miasto Chichen Itza jest jednym z cudów świata (zostało nim ogłoszone w 2007 roku).


Posłuchaj

34:49
Chichen Itza, Kanary i kurdybanek (Podróże ze smakiem/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

W tym odcinku "Podróży ze smakiem" Anna Kwiatkowska zorganizowała również krótki wypad na Teneryfę, wchodzącą w skład Kanarów, zwanych "wyspami wiecznej wiosny". Kolejny zaś gość audycji, Waldemar Sulisz, dyrektor Europejskiego Festiwalu Smaku, opowiedział o zaletach wiosennych nowalijek. Słuchacze mogli usłyszeć m.in. o szerokim zastosowaniu w kuchni zioła o nazwie bluszczyk kurdybanek.

Lista piosenek w programie:

Skaldowie – "Wszystko kwitnie wkoło"

Joy Enriquez – "Primavera"

Elvis Presley – "Spring Fever"

Zofia Kucówna – "Kaziu zakochaj się"

Cubismo – "Tempera"

***

Tytuł audycji: Podróże ze smakiem
Prowadzi: Anna Kwiatkowska 
Goście: Joanna Sikorska-Waś (autorka podcastu "Mama nie zawsze była mamą")Waldemar Sulisz (dyrektor Europejskiego Festiwalu Smaku)
Data emisji: 21.03.2021
Godzina emisji: 13.21

kc


Polecane