Morze Czarne – niesłusznie pomijane i niedoceniane

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Morze Czarne – niesłusznie pomijane i niedoceniane
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Diyana Dimitrova/Shutterstock

Morze Śródziemne jest dla Polaków, podobnie jak dla większości narodów europejskich, głównym punktem odniesienia. Mówimy wszak o "cywilizacji śródziemnomorskiej", konfrontujemy własne dokonania z tym, co powstało na jego wybrzeżach. Tymczasem trochę dalej na wschód jest akwen morski, którego rola jest często pomijana, bądź niedoceniana: Morze Czarne.


atlas historii świata 1200.jpg
Historyczne podróże palcem po mapie

Powody takiego stanu rzeczy są wielorakie, po części związane z geografią, po części – z polityką. Tymczasem dla naszego kręgu cywilizacyjnego Morze Czarne jest równie ważne, co jego większy i bardziej znany brat – Morze Śródziemne. Zresztą wiedzieli już o tym Rzymianie, którzy chcieli się osiedlać na jego brzegach i walczyli o jego pełne opanowanie. O tym, że wiedzieli, co robią, niech świadczy fakt, że to właśnie nad brzegami Morza Czarnego cywilizacja rzymska trwała – w jej bizantyjskiej formie – jeszcze 1000 lat po upadku Wiecznego Miasta.


Posłuchaj

2:05
Dzieje Morza Czarnego (trójkowy chuligan literacki)
+
Dodaj do playlisty
+

Praca Charlesa Kinga "Dzieje Morza Czarnego" jest publikacją wyjątkową, łączy bowiem najlepsze cechy anglosaskiego pisarstwa historycznego z tradycjami francuskiej szkoły Annales (skojarzenie ze słynną monografią Ferdynanda Braudela "Morze Śródziemne i świat śródziemnomorski w epoce Filipa II" jest nader uprawnione). Tego typu ujęcie, czyniące z Morza Czarnego w jego długim trwaniu bohatera książki, pozwala ukazać historię akwenu i wybrzeży pod kątem geograficznym, biologicznym i ekologicznym, łącząc ją płynnie z dziejami społeczeństw, organizmów politycznych i stosunków gospodarczych na obszarze czarnomorskim od starożytności po czasy współczesne. Obecne wznowienie zostało wzbogacone o wstęp przybliżający związki Polski z regionem Morza Czarnego oraz aktualizujące tematykę czarnomorską posłowie – oba autorstwa dr. Jerzego Rohozińskiego.


Charles King "Dzieje Morza Czarnego" Charles King "Dzieje Morza Czarnego"

***

Tytuł audycji: Trójkowy chuligan literacki
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz
Data emisji: 20.03.2021
Godzina emisji: 8.27

mat. prasowe/pr

Polecane