Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Wyjątkowa akcja

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Wyjątkowa akcja
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Denis Kuvaev

– 21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny, który większości z nas jest znany, ale również Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Symbolem naszej akcji stała się skarpetka, trochę przypominająca dodatkowy chromosom, który posiadają osoby z tym zespołem, nazywanym także trisomią 21 – wyjaśnia Katarzyna Wolanda.


Bartosz Matusiewicz 1200.jpg
Sport bez granic. Zawodnik z zespołem Downa wystartuje w zawodach spod szyldu Ironman

Data obchodów Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa jest symboliczna. Przypada na 21. dzień trzeciego miesiąca w roku, ponieważ to właśnie dodatkowy, trzeci chromosom w 21. parze chromosomów powoduje występowanie tej wady genetycznej. Wiele organizacji zachęca do noszenia tego dnia różnych skarpetek, które symbolizują niedopasowanie genotypowe występujące u dotkniętych zespołem osób. 

Posłuchaj

1:46
Uwrażliwić innych na potrzeby osób z zespołem Downa. Wyjątkowa inicjatywa (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Ośrodek rehabilitacyjno-edukacyjno-wychowawczy w Juszczynie koło małopolskiej Zawoi przygotował nieco inną akcję, której celem jest popularyzacja wiedzy na temat potrzeb osób z zespołem Downa. – Wpadłyśmy z koleżankami na pomysł, żeby spróbować ustanowić rekord na najdłuższy sznur z kolorowymi skarpetkami. Miała to być bardzo mała, lokalna akcja, dla szkół i przedszkoli z okolicy – dodaje rozmówczyni Marzeny Masztalerz. 

Malko i tata 1200.jpg
"Mallko i tata". Intymna opowieść ojca dziecka z zespołem Downa

Inicjatywa przerodziła się w ogólnopolskie przedsięwzięcie. – Jesteśmy bardzo zaskoczeni, ale też dumni i szczęśliwi, że tyle szkół, placówek zechciało się włączyć i być z nami. Mamy już ponad 200 zgłoszeń i codziennie wciąż ktoś pyta, czy może dołączyć – opowiada Monika Kuszyk. 

Na czym dokładnie polega akcja? – Każda placówka dostaje pakiet, w którym ma szablon skarpetki. Każde dziecko z placówki ma wykonać skarpetkę dowolną techniką. Następnie wszystkie prace należy przyczepić do sznurka spinaczem i zmierzyć długość swojego łańcucha. I tak od pierwszej do 200. placówki, wyjdzie nam nie jeden kilometr – przekonują inicjatorki. 

Szacuje się, że w Polsce żyje około 60 tys. osób z zespołem Downa. 

Bardziej Kochani/Nie bój się myśleć inaczej - Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa 2020

***  

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Karol Gnat 
Autor materiału reporterskiego: Martyna Masztalerz
Data emisji: 19.03.2021
Godzina emisji: 15.49

gs

Polecane