Wyspa Wielkanocna, czyli "Pępek Świata" na Oceanie Spokojnym

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wyspa Wielkanocna, czyli "Pępek Świata" na Oceanie Spokojnym
Wyspa WielkanocnaFoto: Shutterstock

Wyspa Wielkanocna to miejsce, do którego można uciec, gdy chce się odpocząć od miejskiego zgiełku. Co nas spotka w tej niezwykle barwnej krainie? 

– Wyspa Wielkanocna zawdzięcza swą nazwę temu, że została odkryta właśnie w Niedzielę Zmartwychwstania. Sławy miejscu przysporzył pewien uparty Norweg, który dopłynął na wsypę tratwą – opowiadała w audycji "Podróże ze smakiem" Anna Kwiatkowska.

Posłuchaj

36:10
Odwiedziny na Wyspie Wielkanocnej (Podróże ze smakiem/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Lizbona Shutterstock 1200.jpg
Z jakich smaków słynie Portugalia? Wystarczy użyć przypraw dostępnych w domowej kuchni

Pępek świata

– Wielu nazywa to miejsce "Pępkiem Świata". Wszystko za sprawą położenia geograficznego. Wyspa znajduje się na środku Oceanu Spokojnego. Od wybrzeży Ameryki Południowej dzielą ją ponad cztery tysiące kilometrów. Jej nazwa w języku rapanui oznacza "wielką ziemię" lub "wielką skałę". Wyspa zawdzięcza swoje istnienie czterem wulkanom. Ich stożki po dziś dzień tworzą jej niezwykły krajobraz – mówił Jacek Stasiński, dziennikarz i podróżnik.

Mieszkańcy Wyspy Wielkanocnej podczas tradycyjnego festiwalu Mieszkańcy Wyspy Wielkanocnej podczas tradycyjnego festiwalu / Shutterstock

Niezwykły festiwal

– W lutym wyspa ożywa w niezwykły sposób. Odbywa się na niej festiwal, który można zakwalifikować do wydarzeń niezwykłych i niepowtarzalnych. Co ważne, nie ma on charakteru komercyjnego. Na próżno więc szukać na nim turystów z całego świata. Festiwal to prawdziwe święto mieszkańców wyspy, którzy w ciągu dwóch tygodni kultywują swoje tradycje. Ważnym punktem obchodów są zawody, a w zasadzie swoisty triatlon. Pierwszą z konkurencji jest pływanie w jeziorze jednego z kraterów na trzcinowych łodziach. Drugą – bieg wokół wody z owocami bananowca na ramionach. Ostatnia dyscyplina, polega na przepłynięciu jeziora przy pomocy małej deseczki. Wszyscy uczestnicy zawodów mają pomalowane ciała i występują w przepaskach. Na ich twarzach pojawiają się charakterystyczne wizerunki, które mają sprawić, że będą wyglądać groźniej. Inną, równie niesamowitą konkurencją są zawody saneczkarskie. Uczestnicy konkursu wybierają się na strome zbocze wulkanu, z którego zjeżdżają na ślizgaczu zbudowanym z dwóch pni bananowca. Osiągają przy tym prędkość 60-80 km/h. Konkurs wygrywa ten, któremu uda się dalej dojechać – relacjonował gość "Podróży ze smakiem". 

Tajemnica Posągów z Wyspy Wielkanocnej / Kosmiczne Opowieści


***

Tytuł audycji: Podróże ze smakiem
Prowadzi: Anna Kwiatkowska 
Goście: Jacek Stasiński (podróżnik, przewodnik, pilot wycieczek), Waldemar Sulisz (dyrektor Europejskiego Festiwalu Smaku)
Data emisji: 14.03.2021
Godzina emisji: 13.21

zch/mk

Polecane