Elity Chińskiej Republiki Ludowej. Czy Xi Jinping to nowy Mao Tse-tung?
Cały rok 2020 kręcił się wokół Chin – jednego z najbardziej tajemniczych państw na świecie. Myśleliśmy o nich bardzo mocno i bardzo często. Upływa właśnie osiem lat od powołania na stanowisko przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpinga. Kim są przywódcy Chin i w jaki sposób powstaje elita Chińskiej Republiki Ludowej?
Xi Jinping – grafika ilustracyjna
Foto: shutterstock.com/pantid123
Przewodniczący, czyli kto?
Jako przewodniczący ChRL Xi Jinping doprowadził do upadku wielu urzędników Komunistycznej Partii Chin, władza uległa znacznej centralizacji, jego myśli polityczne stały się częścią chińskiej konstytucji, a on sam – obiektem kultu jednostki. Jak Xi Jinping zmienił reguły gry i Chiny w ciągu ostatnich lat? – Przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej to funkcja dość symboliczna, ceremonialna, jednak dla nas dość łatwa do zrozumienia, bo dość dobrze obrazuje kogoś, kogo my nazywamy głową państwa czy nawet prezydentem – mówił w "Klubie Trójki" dr Marcin Przychodniak z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Wszystko zależy od związków z liderem
Wiemy, kto w Chinach jest obecnie numerem jeden? A kto jest drugą najważniejszą osobą w państwie? – Specyfika chińskiego systemu politycznego i mechanizmów, które rządzą w partii, polega na tym, że w obrębie najwyższych władz, tych siedmiu, czasem dziewięciu osób, rozkład zależności i pewnej hierarchii zależy od mnóstwa różnych czynników, najczęściej jednak od związków z liderem, przynależności do pewnego środowiska politycznego i od powiązań rodzinnych – wyjaśnił rozmówca Łukasza Jasiny.
Wielka niewiadoma
Po śmierci Mao Tse-tunga w 1976 roku wytworzył się nowy, nieformalny porządek sukcesji, który Xi Jinping wywrócił do góry nogami. – To, co wydarzy się podczas kolejnego zjazdu partii w 2022 roku i narady parlamentu pół roku później, kiedy to zostaną wybrane władze partyjne i państwowe, jest jeszcze większą niewiadomą, niż było wcześniej – podsumował dr Marcin Przychodniak.
Drzemiący wulkan? Rola Chin w polityce światowej od 1945 r. do współczesności - prof. W. J. Dziak
/Wszechnica FWW
***
Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Łukasz Jasina
Gość: dr Marcin Przychodniak (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)
Data emisji: 15.03.2021
Godzina emisji: 22.06
kr