Elity Chińskiej Republiki Ludowej. Czy Xi Jinping to nowy Mao Tse-tung?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Elity Chińskiej Republiki Ludowej. Czy Xi Jinping to nowy Mao Tse-tung?
Xi Jinping – grafika ilustracyjnaFoto: shutterstock.com/pantid123

Cały rok 2020 kręcił się wokół Chin – jednego z najbardziej tajemniczych państw na świecie. Myśleliśmy o nich bardzo mocno i bardzo często. Upływa właśnie osiem lat od powołania na stanowisko przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpinga. Kim są przywódcy Chin i w jaki sposób powstaje elita Chińskiej Republiki Ludowej? 

Posłuchaj

53:09
Nowa dynastia Chińskiej Republiki Ludowej (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Przewodniczący, czyli kto?

Jako przewodniczący ChRL Xi Jinping doprowadził do upadku wielu urzędników Komunistycznej Partii Chin, władza uległa znacznej centralizacji, jego myśli polityczne stały się częścią chińskiej konstytucji, a on sam – obiektem kultu jednostki. Jak Xi Jinping zmienił reguły gry i Chiny w ciągu ostatnich lat? – Przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej to funkcja dość symboliczna, ceremonialna, jednak dla nas dość łatwa do zrozumienia, bo dość dobrze obrazuje kogoś, kogo my nazywamy głową państwa czy nawet prezydentem – mówił w "Klubie Trójki" dr Marcin Przychodniak z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Xi Jinping 1200 free.jpg
Nowoczesne mocarstwo z feudalną strukturą

Wszystko zależy od związków z liderem

Wiemy, kto w Chinach jest obecnie numerem jeden? A kto jest drugą najważniejszą osobą w państwie? – Specyfika chińskiego systemu politycznego i mechanizmów, które rządzą w partii, polega na tym, że w obrębie najwyższych władz, tych siedmiu, czasem dziewięciu osób, rozkład zależności i pewnej hierarchii zależy od mnóstwa różnych czynników, najczęściej jednak od związków z liderem, przynależności do pewnego środowiska politycznego i od powiązań rodzinnych – wyjaśnił rozmówca Łukasza Jasiny. 

Wielka niewiadoma

Po śmierci Mao Tse-tunga w 1976 roku wytworzył się nowy, nieformalny porządek sukcesji, który Xi Jinping wywrócił do góry nogami. – To, co wydarzy się podczas kolejnego zjazdu partii w 2022 roku i narady parlamentu pół roku później, kiedy to zostaną wybrane władze partyjne i państwowe, jest jeszcze większą niewiadomą, niż było wcześniej – podsumował dr Marcin Przychodniak.

Drzemiący wulkan? Rola Chin w polityce światowej od 1945 r. do współczesności - prof. W. J. Dziak
/Wszechnica FWW

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: 
Łukasz Jasina
Gość:
 dr Marcin Przychodniak (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)
Data emisji: 15.03.2021
Godzina emisji: 22.06

kr

Polecane