"Diagnozy" Gustave'a Thibona. XX wiek na lekarskiej kozetce

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Diagnozy" Gustave'a Thibona. XX wiek na lekarskiej kozetce
"Diagnozy. Esej o fizjologii społecznej" Gustave Thibon, wyd. DębogóraFoto: mat. promocyjne

– Gustave Thibon chwyta ducha czasu, rozumie człowieka lepiej i rozumie, że całe zło, które się pojawiło, ma źródło nie tyle w samych książkach, ile w nieuporządkowanych duszach tych, którzy je pisali – powiedział Mateusz Matyszkowicz. "Trójkowy chuligan literacki" tym razem zrecenzował dla nas książkę francuskiego filozofa pt. "Diagnozy. Esej o fizjologii społecznej".

W "Diagnozach" Thibon postępuje jak typowy lekarz: po milczących oględzinach stwierdza, co trapi pacjenta i przepisuje lekarstwo. Lekarstwo to nie jest żadną mityczną szczepionką, która dopiero ma być odkryta – jest znane, tak jak dobrze znane jest utracone przez chorobę zdrowie. Tak jak zdrowie jest wcześniejsze od choroby, która jest jego brakiem, tak chrześcijaństwo jest wcześniejsze od swoich chorób: rygoryzmu, faryzeizmu, kwietyzmu, angelizmu...


Posłuchaj

2:00
Procesy fizjologii społecznej XX wieku bez "mędrkowania". Gustave Thibon i "Diagnozy. Esej o fizjologii społecznej" (Trójkowy chuligan literacki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

– Czytamy tam perspektywę na XX wiek i próbę zrozumienia wielkich ideologii XX wieku – zupełnie inną od tej z wielkich prac socjologicznych. Tu nie ma żadnego mędrkowania. Wyobraźmy sobie, że ktoś próbuje zrozumieć wielkie procesy społeczne jako filozof z perspektywy swojej własnej duszy, duszy niezwykle uporządkowanej i ten porządek w zrozumieniu jest tutaj istotny – mówił Mateusz Matyszkowicz.

Gustave Thibon (1903 - 2001) to jeden z najwybitniejszych filozofów i mistyków XX wieku. Książka powstała tuż przed wojną, między rokiem 1934 a 1939, we współpracy ze słynnym filozofem Gabrielem Marcelem.  – Przeżył niemal cały XX wiek, całe życie na swojej farmie. Był samoukiem, a zapraszano go na wykłady na najważniejszych francuskich uczelniach. Gustave Thibon to także człowiek, który w czasie wojny pomagał przetrwać Simone Veil (urodzona w rodzinie francuskich Żydów polityk i prawniczka, członkini Rady Konstytucyjnej i Akademii Francuskiej – przyp. red.)  to w jego winnicy przetrwała część okupacji – dodał autor audycji. 

"


Thibon w "Diagnozach" nie zajmuje się opisem jednostkowych wad poszczególnych ludzi, interesuje go "fizjologia społeczna". Dostrzeżenie, jak przetrawione przez chrześcijaństwo choroby wiary stają się postawami napędzającymi życie społeczne i polityczne, stanowi na pewno wielką zasługę francuskiego filozofa. – Z tym warto zostać – podsumował Matyszkowicz.

***

Tytuł audycji: Trójkowy chuligan literacki
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz
Data emisji: 13.03.2021
Godzina emisji: 8.26

mat. prasowe/kr

Polecane