Wielki Wybuch rozjaśni ciemność
Peter Greenaway, twórca spektaklu otwierającego Centrum Nauki Kopernik ma nadzieję, że przybliży ono zwykłym ludziom współczesną naukę.
Fragmenty animacji Wielkiego Wybuchu
Foto: www.wielkiwybuch.eu
- Dla zwykłego człowieka z ulicy współczesna nauka jest niezwykle tajemnicza. To, czym zajmują się teraz najlepsi fizycy, wchodzi wręcz w zakres filozofii i teologii - mówił Peter Greenaway. Jego zdaniem trzeba zrozumieć, czym zajmują się ludzie, którzy są w naukowej awangardzie. - Jeżeli takie muzeum nauki może rozjaśnić trochę tę ciemność, jestem absolutnie przekonany, że jest to bardzo wartościowe dla nas wszystkich – stwierdził reżyser.
W pierwszej części spektaklu, wykorzystując różne mity dotyczące powstania świata z Nowej Zelandii, Chin, Grecji, Afryki Południowej, twórcy spróbują odpowiedzieć na pytania, skąd przyszliśmy i dokąd zmierzamy. - Każda religia, każda kultura znalazła swoją odpowiedź w tych mitach, a my znajdujemy odpowiedź w teorii Wielkiego Wybuchu, którą także traktujemy jako mit. To jest początek muzeum, ale jednocześnie nasz początek, początek wszystkiego: czasu i przestrzeni - powiedziała Kasi Borowickiej Saskia Bodekke, wpółtwórczyni "Wielkiego Wybuchu".
Atrakcją widowiska będzie również spektakularny układ choreograficzny z udziałem 250 polskich tancerzy amatorów i profesjonalistów. – Wybieraliśmy tancerzy i młodych, i starszych, i grubych i chudych, i niskich i wysokich, czarnych i białych. To reprezentacja ludzkości – podkreślała Bodekke.
Spektakl po raz pierwszy będzie można zobaczyć 5 listopada o godz. 19.30. Kolejne odbędą się 6 i 7 listopada. Niestety nie ma już wolnych miejsc. Bezpośrednio po pierwszym przedstawieniu Centrum Kopernik po raz pierwszy zostanie udostępniony szerokiej publiczności. W sobotę i niedzielę - 6 i 7 listopada - do Centrum będzie można wejść za darmo.
Więcej informacji na stornie www.wielkiwybuch.eu.
W "Magazynie Bardzo Kulturalnym" Barbara Macinik rozmawiałą także z organizatorami Festiwalu Sztuk Społecznych i Politycznych Markiem Mikosem i Jarosławem Tochowiczem.
I – z przedostatniej chwili: na tzw. „krótkiej liście” miast kandydujących do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016 znalazły się: Gdańsk, Katowice, Lublin, Warszawa i Wrocław. Za tydzień magazy będzie nagrywany we Wrocławiu, a za dwa tygodnie w Gdańsku.
Audycji "Magazyn Bardzo Kulturalny" można słuchać w każdą niedzielę o 14.00.