Z jakich smaków słynie Portugalia? Wystarczy użyć przypraw dostępnych w domowej kuchni

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Z jakich smaków słynie Portugalia? Wystarczy użyć przypraw dostępnych w domowej kuchni
Lizbona. Tramwaje zjeżdżające ze stromych wzgórz uchodzą za symbol tego miastaFoto: Shutterstock

Podążając szlakiem wytyczonym przez odkrywców, podróżników i żeglarzy, Anna Kwiatkowska i jej goście dotarli do Portugalii. Kraj od dziesięcioleci zachwyca odwiedzających. Z jakich smaków słynie Portugalia i jak je odkryć? 

– Z całą pewnością można powiedzieć, że to Portugalia zaczęła odkrywać świat. Król uważał, że kluczem do jego poznania, jest znajomość mórz i wiatrów. Brat władcy, książę Henryk, stworzył pierwszą szkołę morską, której adeptem został m.in. Vasco da Gama. To dzięki portugalskim podróżnikom kraj stał się pierwszym imperium świata. Portugalia handlowała pieprzem i cynamonem, rozciągając swoje przyczółki od Przylądka Dobrej Nadziei, aż po Goa – opowiadała w programie Anna Kwiatkowska. 


Posłuchaj

35:31
Podróż po smakach Portugalii (Podróże ze smakiem/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Poezja smaków 

Portugalia nieodłącznie kojarzy się z owocami morza. To miejsce, w którym solonego dorsza przyrządza się na 365 sposobów. W tym kraju wszystko wydaje się poezją. 

– Miasta pełne są zabytków i mozaik. Można odnaleźć je dosłownie wszędzie: na ulicach i na fasadach. Wiele osób podróżuje na południe kraju. Zachęca ich przyjazny klimat. Portugalię można zwiedzać  bez planu. Nie ma problemu ze znalezieniem noclegu czy wynajęciem domu – mówi Krzysztof Mich, poeta, dziennikarz, podróżnik.

Bazar w Panaji (Goa) Bazar w Panaji (Goa) / Shutterstock

Z czego słynie Portugalia? 

 Najlepsze w Portugalii jest wino. Zarówno to klasyczne, jak i porto. Chciałem zrobić sobie zdjęcie przed jedną z firm produkujących trunek. Drzwi otworzyły się i miła pani zapytała, co właściwie robię. Opowiedziałem, że jestem dziennikarzem i chciałabym dowiedzieć się więcej o tradycyjnych winach. Bez wahania zaprosiła mnie i moją żonę do środka i oprowadziła po siedzibie. Mogliśmy zobaczyć nawet skarbiec, czyli miejsce, w którym schowane są najstarsze, najbardziej cenne wina. Ich ceny sięgają tysięcy euro za butelkę – wspomina. – Portugalia to smaki dawnych żeglarzy i podróżników. Beczki wina, które leżały na statkach, szybko zamieniały się w ocet. Żeby zapobiec temu procesowi, zaczęto dodawać do nich alkoholu – dodaje Anna Kwiatkowska. 

Wino to jeden ze smaków nieodzownie kojarzących się z Portugalią Wino to jeden ze smaków nieodzownie kojarzących się z Portugalią / Shutterstock

Goa. Wyspa z pogranicza kultur 

Goa to miejsce niezwykłe. – To ewenement w bogatej architekturze Indii. Kawałek Europy z pięknymi barokowymi kościołami. Bez wątpienia czuje się tam ducha Portugalii – mówi Jacek Stasiński, podróżnik, przewodnik, pilot wycieczek. – Z Goa związana jest postać świętego Franciszka Ksawerego. To najbardziej waleczny jezuita w historii. Podjął się misji krzewienia chrześcijaństwa w Indiach. Dotarł nawet do niedostępnej niegdyś Japonii. Jednym z cudów, jakie dokonały się za jego wstawiennictwem, jest to, że jego ciało nie uległo rozkładowi. Raz na dziesięć lat odbywa się parada z wystawieniem jego relikwii. To niesamowite przeżycie – kontynuuje. 

Przyprawy korzenne 

Odkrycia geograficzne sprawiły, że goździki czy cynamon stały się powszechnie dostępnymi przyprawami. Jakie jeszcze smaki kojarzą się z Portugalią? – Zupa z soczewicy doprawiona wędzoną papryką. Samo danie nie jest trudne do ugotowania. Ważne, by zupa zrobiona była na dobrym bulionie. Niezbędna jest również soczysta, świeża papryka. Jednym składnikiem, którego nie da się zastąpić, jest wędzona papryczka. Będąc w Portugalii, warto kupić sobie porcję i dodawać ją do różnych potraw – rekomenduje Waldemar Sulisz, dyrektor Europejskiego Festiwalu Smaku.

Porto. Stare miasto nad rzeką Duero Porto. Stare miasto nad rzeką Duero / Shutterstock

 

Odtworzyć smaki

W dawnej kuchni przyprawy takie jak goździki, cynamon czy wanilia używane były nie tylko do słodkich wypieków, ale również do ryb i mięs. – Uwodzi mnie barokowa, polska kuchnia. To był prawdziwy teatr jedzenia. Odkrywaliśmy niedawno najstarszą, spisaną ręcznie księgę kucharską. Zgodnie z przepisami dodaliśmy do mięsa limonkę, kardamon oraz imbir. Okazało się, że dodając odrobinę słodyczy do codziennego dania, takiego jak np. filet z indyka, jesteśmy w stanie otrzymać cudowne smaki  zachęca.  

***

Tytuł audycji: Podróże ze smakiem
Prowadzi: Anna Kwiatkowska 
Goście: Krzysztof Mich (poeta, dziennikarz, podróżnik), Jacek Stasiński (podróżnik, przewodnik, pilot wycieczek), Waldemar Sulisz (dyrektor Europejskiego Festiwalu Smaku)
Data emisji: 07.03.2021
Godzina emisji: 13.23

zch

Polecane