Pałac w Gorzanowie. Miejsce przepełnione barokową historią

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Pałac w Gorzanowie. Miejsce przepełnione barokową historią
Nimfeum w parku pałacowym w GorzanowieFoto: Shutterstock

–  Pałac w Gorzanowie to miejsce dziwne, surrealistyczne, w którym obowiązuje lokalna logika. Oczarował mnie. Wrócę tam na pewno – opowiadała w "Programie obyczajowym" Anna Popek. 

Pałac w Gorzanowie zachował się jako część jednego z najcenniejszych i największych zespołów zabytkowych na terenie Kotliny Kłodzkiej. – Na wycieczkę wybrałam się z przyjaciółką. Powoli wchodziłyśmy w głąb obiektu. Zachwycał nas swoją wiekowością i wysokimi murami. Gdy znalazłyśmy się na dziedzińcu, zegar zaczął wybijać czwartą. Przy wejściu na wieżę zegarową ulokowały się dwie duże kozy. Z ostrożności poszłyśmy dalej. Dotarłyśmy na drugi, większy dziedziniec, na którym spotkałyśmy pracującego mężczyznę. Leopold objaśnił nam tajemnice tego niezwykłego miejsca. Dowiedziałyśmy się, że pałacem zarządza fundacja, która krok po kroku stara się odbudowywać zniszczony budynek. To jeden z osiemnastu pałaców von Herbersteinów. Prace konserwatorskie przeprowadzają tu specjaliści z całej Europy – snuje Anna Popek. 

Posłuchaj

4:34
Tajemnice pałacu w Gorzanowie (Program obyczajowy / Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Lądek-Zdrój Zdrój Wojciech uzdrowisko 1200.jpg
Spa dla królów. Historia uzdrowiska w Lądku-Zdroju

– Fundacja zabezpieczyła budynek, pokryła dziurawy dach i odrestaurowuje zniszczone sufity. W pałacu działa scena teatralna. Jakiś czas temu wyremontowano bowiem oryginalny barkowy teatr. Kilka pokoi również jest pięknie odnowionych. Konserwatorom udało się stworzyć klimat prawdziwej rezydencji, gdzie efekt był wynikiem pracy pokoleń, a nie architekta wnętrz – podsumowuje.

Organizacja opiekująca się pałacem w Gorzanowie chce skupiać wokół obiektu jak najwięcej artystów i uczonych z całego świata. Zarządzający planują wyprawić noc barokową. Wydarzenie odbędzie się w sierpniu. Podczas uroczystości obowiązywać będzie strój nawiązujący do epoki. 

 

***

Tytuł audycji: Program obyczajowy
Prowadzi: Anna Popek
Data emisji: 06.03.2021
Godzina emisji: 8.40


zch

Polecane