"Kiedy mnie już nie będzie". Magazyn bardzo kulturalny

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Kiedy mnie już nie będzie". Magazyn bardzo kulturalny
Stanisław LemFoto: PAP/CAF/Stanisław Andrzej Piotrowski

7 marca mija 24. rocznica śmierci Agnieszki Osieckiej. Choć poświęciliśmy patronce studia muzycznego Trójki tyle wydań MBK, wspomnieliśmy ją, tym razem, oddając już tylko JEJ głos. "Kiedy mnie już nie będzie" – ten tekst, do którego muzykę napisał Seweryn Krajewski – zachowaliśmy na dzisiaj.

Agnieszka Osiecka pap 1200.jpg
Agnieszka Osiecka. Dwa tysiące mądrych piosenek

Nie przewidzieliśmy, że pozostanie ów utwór symbolem, hasłem całego pierwszego marcowego 2021 wydania Magazynu. 3 marca odszedł bowiem profesor Jerzy Limon. Postaci profesora nie wypada w tym miejscu przedstawiać, gdyż był on naszym stałym od lat gościem. Podejmował nas wielokrotnie u siebie, w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim z okazji Festiwalu Szekspirowskiego, a my łączyliśmy się z nim 23 kwietnia, w dniu… jego imienin oraz urodzin Szekspira. Kolejne – 457. urodziny odbędą się już bez profesora. 

Posłuchaj

49:49
Głosy z przeszłości. Wspominamy Agnieszkę Osiecką, profesora Jerzego Limona i Stanisława Lema (Magazyn bardzo kulturalny/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Jeżeli nie ma ludzi niezastąpionych, to profesor stanowił wyjątek. Był prawdziwym marzycielem, który, jak nikt może, swoje marzenia urzeczywistniał. Wymarzył sobie teatr elżbietański i… wybudował go, współtworząc Fundację Theatrum Gedanense od 1990 roku, organizując Gdańskie Dni Szekspirowskie od 1993 roku, a od 1997 – Festiwal Szekspirowski. We wrześniu 2012 roku GTS został otwarty. Miniatura miasta sprzed wieków, jakim jest w istocie GTS, jednych zachwyca, innych oburza, ale jest budowlą niepowtarzalną i pozostanie materialną "pamiątką" po profesorze literatury angielskiej, tłumaczu, autorze książek, duszy towarzystwa, człowieku obdarzonym nieprzeciętnym poczuciem humoru, nagradzanym wielokrotnie i uwielbianym (choć miał naturalnie przeciwników).   

Barbara Marcinik i prof. Jerzy Limon  Foto: Wojciech Dorosz Barbara Marcinik i prof. Jerzy Limon Foto: Wojciech Dorosz

Nie ma takich słów, którymi umielibyśmy pożegnać się z profesorem. Winni jesteśmy mu przynajmniej wspomnienie. Naszymi gośćmi byli profesor Jacek Kopciński – znawca teatru, wielokrotny juror konkursu  na najlepsze polskie przedstawienie szekspirowskie – Złoty Yorick oraz Tomasz Domagała – krytyk, autor blogu "DOMAGAŁAsięKULTURY". Przywołaliśmy także głos profesora Jerzego Limona, który po raz ostatni gościł nas na dziedzińcu GTS 30 sierpnia ubiegłego roku. 40-lecie Solidarności teatr ten uczcił widowiskiem p.t. "Wymurzanie Wolności" – pokazywanym na jego murach.

Agnieszka Osiecka  Foto: PAP/CAF/Erazm Ciołek Agnieszka Osiecka Foto: PAP/CAF/Erazm Ciołek

Trzeci bohater wydania również nie żyje już, ale rozmawialiśmy o nim z okazji jego setnych urodzin. To Stanisław Lem, a połączyliśmy się telefonicznie z Krakowem, czyli "centralą" obchodów Roku Lema. Naszymi gośćmi byli: Robert Piaskowski – pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Kultury oraz Szymon Kloska – kurator programu "Lem 2021".

Nie wszyscy lubią celebracje rocznic, Kraków – wiadomo – tak. Stulecie jednak urodzin Stanisława Lema powinno być, mimo ograniczeń, tak atrakcyjne, jak cała twórczość tego, jednego z czterech patronów roku. Głosu pisarza też dzisiaj u nas nie zabrakło.

Zapraszamy, choć nie było to najradośniejsze wydanie Magazynu.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny
Autorzy audycji: Barbara MarcinikPiotr Majewski, Katarzyna Cygler
Data emisji: 7.03.2021
Godzina emisji: 16.07

(tekst – Barbara Marcinik)

Polecane