W brylach przez historię

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
W brylach przez historię
Zofia Zielińska w okularach pozująca do zdjęcia - fotografia wielokrotnaFoto: NAC/Grażyna Rutowska

Kiedyś okulary były niemal symbolem: znamionowały ludzi uczonych, których tak właśnie uwieczniano na obrazach. Jednak dawne soczewki były bardzo niewygodne w użyciu.

okulary 1200.jpg
Modny dodatek - okulary

Okulary – tylko dla mężczyzn

Do lat 70.-80. dziewczyny z oczami ukrytymi za szkłami niezbyt podobały się mężczyznom – być może dlatego, że uważali okulary za niekobiecy element ubioru i przynależny tylko im.  Dzisiaj okulary są powszechnie dostępne dla każdego, ale nie zawsze tak było – potwierdza prof. dr hab. Małgorzata Wrześniak, historyk sztuki z Uniwersytetu im. Stefana Wyszyńskiego, autorka i redaktorka VII tomu z serii "Rzeczy pięknych".

Posłuchaj

53:12
Okulary – nasze drugie oczy i element wizerunku (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Wiele filmów pokazuje, jak z "brzydkiego kaczątka" (w okularach) panna zamienia się w łabędzia (po zdjęciu szkieł). Natomiast mężczyzna okularnik wydawał się bardziej sexy. Kobiety okularnice od razu były kwalifikowane jako "sekretarki", belferki, a nawet stare panny.

Wystawa kolekcjonerów okularów w Muzeum Techniki w Warszawie  Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe Wystawa kolekcjonerów okularów w Muzeum Techniki w Warszawie Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Powiedz, co masz na nosie, a powiem ci, kim jesteś


Nic dziwnego, że szukano różnych sposobów, by je uatrakcyjnić. Na przykład, wymyślono lorgnon (od franc. słowa "lorgner" – "patrząc kątem oka"), który to instrument optyczny w XIX w. stał się elementem biżuterii, kosztownym dodatkiem do stroju wieczorowego, oznaką statusu społecznego.

– Okulary od samego początku występowały w wersji powszechnej, do użytku powszechnego przez mnichów, ale istniała też wersja na bogato, czyli okulary oprawiane w złoto. Były one nawet stokrotnie droższe niż te w zwykłych, drewnianych oprawach – mówi gość "Klubu Trójki".

Od instrumentu optycznego do dzieła sztuki

Obecnie okulary – a raczej oprawki – stały się dziełami sztuki projektanckiej. Zdarza się, że ludzie płci obydwu noszą je dla… poprawienia urody. 

– Dopiero w wieku XX można było indywidualnie dopasować okulary do osoby. Dzisiaj elementem kreującym wizerunek są zdecydowanie okulary przeciwsłoneczne, ale i te optyczne mogą stać się znakiem rozpoznawczym. Mamy mnóstwo postaci znanych ze swojego bardzo określonego wizerunku okularnika. Jest to chociażby Elton John czy John Lennon – wymienia prof. dr hab. Małgorzata Wrześniak.

Elton John Foto: shutterstock.com/Andrea Raffin Elton John Foto: shutterstock.com/Andrea Raffin

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Monika Małkowska
Gość: prof. dr hab. Małgorzata Wrześniak (historyk sztuki z Uniwersytetu im. Stefana Wyszyńskiego, autorka i redaktorka VII tomu z serii "Rzeczy pięknych")
Data emisji: 03.03.2021
Godzina emisji: 22.05

kr

 

Polecane