Ogień w kuchni. Wszystkie tajniki grillowania

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ogień w kuchni. Wszystkie tajniki grillowania
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/casanisa

– Płomień sam w sobie daje nam ogromną ilość energii i aromatu. Temperatura w płomieniu i nad nim będzie inaczej wpływać na przyrządzane potrawy. Ogień to też dym, który jest przepełniony aromatami, te zaś wchodzą w głąb przygotowanych przez nas dań: pieczonych mięs czy wędzonych ryb i kiełbas. Ogień to też żar, w którym również dzieje się kulinarna magia – zapewnia Adriana Marczewska.


śledź droga przez mąkę ryba stół kuchnia 1200 shutterstock.jpg
Pierwsze spotkanie – ze śledziem

Grillować oczywiście można nie tylko mięso czy ryby, choć to pewno pierwsze skojarzenia większości z nas. Mogą one być głównym przygotowanym na ogniu składnikiem, do którego dodajemy grillowane warzywa czy owoce, przeznaczone do deseru. Jakie? – Znana wszystkim śliwka w czekoladzie. Grillujemy śliwki i wędzimy czekoladę. Przygotowujemy z tego brownie z owocami – zdradza Piotr Wójcik, szef kuchni, specjalizujący się w potrawach przyrządzanych na ogniu. Jak zapewnia smak cukierka znany z dzieciństwa, staje się jeszcze bogatszy. 


Posłuchaj

48:05
Od przystawek do deseru. Niezapomniane smaku grillowanych potraw (Gorąca płyta/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Gość "Gorącej płyty" mówiąc o gotowaniu, podkreślił wagę tego, co określa mianem uczciwego jedzenia. Ważna jest jakość produktów i prostota ich przygotowania. – Skoro mamy dobry produkt to nie tuszujmy jego smaku. Starajmy się pokazać jego walory, jak najmniej go zmieniając. Używajmy sezonowych, lokalnych produktów – przekonuje. 

Nie bez znaczenia jest także to, na czym przygotowujemy potrawy. Smak ich najlepiej zostanie uwypuklony, jeśli zdecydujemy się grillować na drewnie czy też węglu drzewnym. Doskonale sprawdzają się dębina i olszyna. Do wędzenia warto używać drewna owocowego i gałązek jałowca. 

***

Tytuł audycji: Gorąca płyta
Autorka audycji: Adriana Marczewska
Gość: Piotr Wójcik (szef kuchni, specjalizujący się w potrawach przyrządzanych na ogniu)
Data emisji: 27.02.2021
Godzina emisji: 13.08

gs

Polecane