Bronisław Barbacki – artysta, który widział duszę człowieka. Wystawa prac

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Bronisław Barbacki – artysta, który widział duszę człowieka. Wystawa prac
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock

W okresie międzywojennym uznawany był za jednego z najwybitniejszych polskich portrecistów. Z okazji 130 rocznicy urodzin Bronisława Barbackiego Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu organizuje wystawę prac artysty. Wydarzenie będzie okazją do zapoznania się z dorobkiem malarza, w tym z dziełami, które do tej pory nie były pokazywane szerszej publiczności.

Bolesław Barbacki – malarz, działacz społeczny, pedagog, aktor, reżyser. Zasłynął głównie jako portrecista. Jego twórczość silnie związana była z Nowym Sączem. Sądeckie Muzeum Okręgowe jest w posiadaniu największej kolekcji prac artysty. Zbiór liczy sobie ponad sześćdziesiąt obrazów. Władze instytucji organizują wystawę poświęconą twórczości Barbackiego. Z tej okazji ogłoszone zostały poszukiwania niepublikowanych wcześniej prac malarza. Na apel odpowiedziała m.in. pani Teresa Datta.

shutterstock łowicz stroje ludowe 1200.jpg
Kultura regionalna wciąż jest żywa!

– Postanowiłam wypożyczyć obraz, który przedstawia moją mamę. Pozowała Barbackiemu, gdy miała dziesięć lat. Była bardzo żywym dzieckiem. Z opowiadań wiem, że podczas sesji artysta opowiadał jej bajki. Stąd zaduma na jej twarzy – opowiada.  Wyszczególnienie kobiet z malarskiego dorobku Barbackiego jest o tyle atrakcyjne, że kobiety malował inaczej niż mężczyzn. Artysta wnikliwie patrzył na nie od strony psychologicznej. Każda pani uwieczniona na portrecie ma wyjątkowy wyraz twarzy. Artysta świetnie ukazywał charaktery swoich modelek – wyjaśnia Edyta Ross-Pazdyk, kurator wystawy. 

Posłuchaj

3:35
Wnętrze człowieka w portretach Bolesława Barbackiego (Trójka do Trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

Indywidualne podejście

– Barbacki indywidualnie ubierał każdą modelkę. Często ludzie portretowani nie zgadzali się z jego koncepcją. Pewna pani zrobiła sobie niesamowitą fryzurę w Krakowie. Gdy przyszła do pracowni pozować, Barbacki ubrał jej na głowę futrzaną czapkę, niszcząc tym samym całą kreację. Modelka była wściekła. Nie miała jednak wyjścia, z mistrzem nie można było dyskutować – mówi z uśmiechem Piotr Droździk, artysta fotografik, autor albumu o Bolesławie Barbackim.

"

Szanowni Państwo! 👉 W tym roku przypada 130. rocznica urodzin oraz 80. rocznica śmierci artysty malarza Bolesław...

Opublikowany przez Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu Poniedziałek, 8 lutego 2021

 

Portrety w Europie

 Bolesław Barbacki był uznanym portrecistą. Doceniano go nie tylko w Nowym Sączu, ale też m.in. we Lwowie, gdzie uczelnie wyższe zamawiały portrety swoich pracowników. Podobnie Ministerstwo Wojny zleciło Barbackiemu namalowanie wizerunków generałów – podkreśla kurator. – Artysta wielokrotnie bywał w Paryżu. Miał intratne propozycje, żeby zostać w Luwrze. Był człowiekiem, który mógł sobie poradzić na całym świecie. Jednak miejscem na mapie, które szczególnie ukochał, był właśnie Nowy Sącz – dodaje Droździk. 

BARBACKI EKSPOZYCJA / Piotr Droździk

Wnętrze człowieka 

– Z postacią Bolesława Barbackiego jestem związana przez całe życie. Od urodzenia mieszkam w Willi Marii – domu, w którym miał swoją pracownię. Jego obrazy towarzyszą mi od zawsze. To niesamowite, jak doskonale potrafił ukazać wnętrze człowieka. Dzięki jego portretom mam całą moją ukochaną rodzinę przy sobie – mówi córka bratanicy artysty, Monika Ślepiak.

"

Rok 2021 to rok poświęcony wybitnemu sądeckiemu artyście i społecznikowi - Bolesław Barbacki. Na zdjęciu fragment...

Opublikowany przez Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu Poniedziałek, 8 lutego 2021

 

Bolesław Barbacki był studentem krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. W swoim dorobku miał blisko osiemset prac. Zginął w 1941 roku rozstrzelany przez hitlerowców. Z okazji przypadających w tym roku sto trzydziestej rocznicy urodzin i osiemdziesiątej rocznicy śmierci malarza rada miasta Nowego Sącza ogłosiła rok 2021 Rokiem Bolesława Barbackiego.

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Monika Chrobak
Data emisji: 24.02.2021
Godzina emisji: 11.15

zch

 

Polecane