Ampfutbol – długa droga na boisko. Posłuchaj reportażu
2021-02-22, 19:02 | aktualizacja 2021-02-23, 08:02
Od dziecka świat Przemysława Świercza był pełen sportu i ruchu: piłka nożna, koszykówka, pływanie, ale także taniec ludowy. Wszystko zmienił dramatyczny wypadek, do którego doszło 12 lat temu, podczas wyjazdu do Norwegii. A może jednak nie zmienił, a jedynie lekko przestawił?
Bohater reportażu nie dał jednak za wygraną i dzisiaj jest kapitanem reprezentacji Polski w ampfutbolu. We wrześniu drużyna trenowana przez Marka Dragosza będzie walczyć o tytuł Mistrza Europy. Przygotowania idą pełną parą. Zawodnicy z całego kraju trenują na co dzień w swoich miejscowościach, ale biorą także udział w zgrupowaniach.
Posłuchaj
– To piłka nożna dla zawodników po amputacji. Zawodnicy z pola to osoby po amputacji bądź z wadą kończyny dolnej. W trakcie meczu poruszamy się bez protez, za pomocą kul – tłumaczy zasady ampfutbolu Przemysław Świercz. – Natomiast bramkarze to osoby po amputacji bądź z wadą kończyny górnej – dodaje.
– Gdyby ktoś "z zewnątrz" usłyszał np. żarty, jakie padają w szatni, to złapałby się za głowę – dodaje ze śmiechem Jakub Popławski, reprezentacyjny bramkarz. – Ale tutaj każdy jest wyluzowany, z dystansem, nie obraża się – zapewnia.
Do wypadku Przemka doszło piątego dnia wyjazdu: zderzył się z kamperem. – Jeszcze tego samego dnia norwescy lekarze wzięli mnie na stół. Pamiętam moment, jak się przebudziłem: nie było lęku z powodu tego, co się stało z moim ciałem, cieszyłem się, że żyję – opowiada ze spokojem. – Pomyślałem: mam głowę, kręgosłup, całe ciało i wewnętrzny spokój, że bez kawałka nogi dam radę, poradzę sobie – wspomina.
– Moja mam mówi, że każdy ma swój krzyż na drodze życia. I pytanie brzmi: czy ten krzyż chcemy dźwignąć i pójść z nim dalej, czy się pod nim załamać, upaść i leżeć. I ja wybrałem ten pierwszy wariant – deklaruje.
– Przemek jest człowiekiem, który dużo słucha, ma w sobie duże pokłady empatii, zdolność do rozwiązywania problemów w sposób pokojowy i ugodowy. Jest też sumienny i odpowiedzialny. To taki zestaw cech, który powoduje, że ten zespół dobrze funkcjonuje na boisku – mówi trener reprezentacji Marek Dragosz. – Ampfutbol jest moją pasją i miłością – przyznaje Przemysław Świercz.
Finał AMP Futbol Cup: Polska – Rosja/YouTube TVP Sport
***
Tytuł reportażu: Kapitan
Autor: Antoni Rokicki
Data emisji: 22.02.2021
Godzina emisji: 17.45
pr