Barbara Grębecka

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Barbara Grębecka
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Polskie Radio/Jakub Szymczuk

Bohaterką 40. odcinka jubileuszowego cyklu „Tym żyło radio” jest Barbara Grębecka, dziennikarka, reportażystka i autorka audycji dokumentalnych.

Posłuchaj

Barbara Grębecka
+
Dodaj do playlisty
+

Grębecka rozpoczełą swoją przygodę z radiem w latach pięćdziesiątych, jeszcze w czasie studiów na Uniwersytecie Warszawskim, kiedy jak sama mówi, wszystko było sprawdzane i cenzurowane.

Przez dwadzieścia lat związana była z Programem 1. To ona wymyśliła nazwę "Ludwik" dla popularnego płynu do mycia naczyń. – Pomysł był prosty - zmobilizować mężczyzn do pomocy w domu – powiedziała.

W roku 1970 rozpoczęła pracę Radiowej Trójce. W stanie wojennym, podobnie jak wielu innych dziennikarzy została na kilka miesięcy odsunięta od anteny. Wkrótce wyjechała z mężem na placówkę do Rzymu. Tam nagrywała i przesyłała materiały dla Trójki.
Po powrocie, od roku w roku 1988 zajmowała się reportażem i audycjami dokumentalnymi. Te ostatnie poświecone były głównie najnowszej historii Polski.  

Za swoją pracę otrzymała wiele nagród, w tym Złoty Mikrofon Polskiego Radia. Po przejściu na emeryturę nie rozstała się z mikrofonem. Nadal współpracuje ze studiem reportażu. Jest matką znanej dziennikarki i i reportażystki, Ewy Ewart.

(miro)

Polecane