Młodzi wynalazcy
2021-02-16, 18:02 | aktualizacja 2021-02-18, 08:02
Są wiecznie twórczo niespokojni. Stale wymyślają nowe projekty: od maszyny do wiązania sznurówek w butach, po cienki i giętki endoskop, ułatwiający wykonywanie trudnych operacji medycznych. Konkursy dla młodych zdolnych dowodzą, że jest wśród nich wielu wynalazców z ciekawymi i – co ważne – praktycznymi pomysłami. Takie wyłania i nagradza min. Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych, organizująca od kilkunastu lat Ogólnopolski Konkurs „Młody Innowator”.
Być może laureaci pójdą w ślady polskich naukowców, którzy świat zadziwili swoimi projektami. Na razie jednak borykają się z przeszkodami, głównie finansowymi, bo opatentowanie swoich pomysłów kosztuje. Najbardziej zaskakuje jednak, że wielu nauczycieli i rodziców, którym zależy na rozwoju swoich dzieci, nie wie o możliwościach wzbogacenia wiedzy uczniów podczas bezpłatnych warsztatów naukowych dla uzdolnionej młodzieży. Od 40 lat prowadzi je Krajowy Fundusz na Rzecz Dzieci.
Posłuchaj
Kuba Kołaciński, mając niespełna 14 lat, zdobył wraz z zespołem I nagrodę NOT w kategorii "szkoły podstawowe" za projekt bezpiecznych pasów na przejściach dla pieszych. – Zdobyłem nagrodę NOT za projekt najbardziej wydajnego systemu oświetleniowego oraz badanie wpływu barwy światła na efektywność pracy – opowiada o swoim projekcie Michał Ratajczak, laureat nagrody NOT.
Balik Rajan, licealista z Gdyni, otrzymał nagrodę specjalną prezes Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT: – Mój pomysł to endoskop: jest bardziej giętki niż te obecnie używane. Może dotrzeć do miejsc w organizmie, do których obecnie używane endoskopy nie dochodzą – tłumaczy.
Jak się zaczęła ich przygoda z wynalazkami? – O tych projektach powiedziała nam nasza nauczycielka w szkole, pani mgr Błędowska, która zachęciła nas do wzięcia udziału w konkursie. Stworzyliśmy zespół i zaczęliśmy od maszyny, która sama wiązała buty – opowiada Michał Ratajczak. – Co prawda nic nam się nie udało wtedy osiągnąć, ale jeśli finanse nam pozwolą, to ją skończymy – dodaje.
Dla takich zdolnych uczniów z całego kraju Krajowy Fundusz na Rzecz Dzieci organizuje bezpłatne warsztaty naukowe. – Tutaj np. warsztaty chemiczne prowadzi dr Wojciech Augustyniak. Pracuje w dużej firmie biotechnologicznej w Londynie i przyjechał specjalnie, by popracować ze swoimi młodszymi kolegami – oprowadza o warsztatach Maria Mach. – Ci młodzi ludzie za chwilę się przemieszają i w innych grupach pójdą na inne zajęcia. Razem też mieszkają, więc wzajemnie opowiadają sobie, czego się dowiedzieli, wzajemnie się inspirują – dodaje.
– Pomoc fachowa ze strony tutorów z Funduszu jest wręcz nieoceniona: mogę napisać nawet w późnych godzinach wieczornych, a w ciągu kwadransa dostanę odpowiedź. Wskazówki, co powinienem zrobić, albo co jest nie tak – opowiada jeden z uczestników warsztatów organizowanych przez Krajowy Fundusz na Rzecz Dzieci.
***
Tytuł reportażu: Młodzi wynalazcy
Autor reportażu: Adam Bogoryja-Zakrzewski
Data emisji: 16.02.2021
Godzina emisji: 17.44
pr