"Drugi raz nie zaproszą nas wcale"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Drugi raz nie zaproszą nas wcale"
Agnieszka OsieckaFoto: F. Miller/PAP/CAF

I znów żegnamy artystów, tym razem ze świata muzyki: w ostatnim tygodniu odszedł Antoni Kopff oraz Chick Corea. Taka jest kolej rzeczy, a jednak… Agnieszka Osiecka, jak może mało kto, zdawała sobie sprawę z "nieznośnej lekkości bytu".

Audycja tuż przed 13., ostatnim, odcinkiem serialu "Osiecka". Poprzedni przypomniał nam między innymi, w jakich okolicznościach na początku lat 80. i w jakim stanie psychicznym Agnieszka Osiecka napisała jeden z najmocniejszych swoich tekstów.


Posłuchaj

49:32
"Osiecka". Pożegnanie z serialem (Magazyn bardzo kulturalny/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Zmieniła go trochę, zainspirowana przez Marylę Rodowicz (czy tak?), która szukała tekstu do muzyki w rytmie walca, nad którą pracował Seweryn Krajewski. To w uproszczeniu historia "Niech żyje bal", piosenki zdecydowanie nie – biesiadnej i nie – karnawałowej, niby niewinnej wyliczanki-rymowanki, tylko że jej istotę zmienia pointa, która sprawia, że natychmiast budzimy się, trzeźwiejemy.

Serial "Osiecka", Magdalena Popławska Serial "Osiecka", Magdalena Popławska

Treatment do odcinka finałowego serialu stworzył Maciej Wojtyszko, autor/współautor scenariuszy do odcinków go otwierających. Za scenariusz i reżyserię ostatniego odcinka odpowiadał Robert Gliński, który także serial rozpoczynał. Nie ma sensu ukrywanie, że czekała nas najtrudniejsza część serialu, który opowiada o 40 latach z życia poetki. Niełatwy to odcinek, również z tego powodu, że świadków ostatniego etapu życia Agnieszki Osieckiej jest sporo. Wielu spośród nas pamięta lata 90. i zna doskonale ścieżki, które bohaterka serialu przemierzała.

27. Lato Teatralne 2020 w Teatrze Atelier im. Agnieszki Osieckiej  Foto: mat. promocyjne 27. Lato Teatralne 2020 w Teatrze Atelier im. Agnieszki Osieckiej Foto: mat. promocyjne

Naszymi gośćmi byli: telefonicznym – Maciej Wojtyszko, a w studiu, w ogrodzie zimowym Trójki – Marcin Przybylski, aktor Teatru Narodowego, jeden z najbardziej muzykalnych artystów teatru, pedagog. Pojawia się on tylko w tym jednym odcinku serialu, za to w ważnej roli.

Serial (liczący zaledwie 585 minut) nie jest w stanie sprostać bogatej biografii Agnieszki Osieckiej, podobnie i my mogliśmy byli jedynie próbować przyjrzeć się zarówno bohaterce, jak i epoce z różnych stron, ale również nie wyczerpując tematu. Zakładamy więc jeszcze pojawienie się w MBK rodzaju aneksu do naszych, towarzyszących serialowi, spotkań z Agnieszką Osiecką.


Serial "Osiecka" Serial "Osiecka"

W części pierwszej wydania "rzuciliśmy okiem" wraz z krytykiem sztuki Bogusławem Deptułą na wystawę w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

W zamykającej wydanie Magazynu części łączyliśmy się natomiast z dyrektorem jednego z otwierających się właśnie teatrów. Nieliczne tylko teatry mogą pozwolić sobie już na premiery. W tym jednak teatrze, w najbliższym czasie, odbędą aż trzy! To Teatr Wybrzeże w Gdańsku, a naszym telefonicznym gościem był Adam Orzechowski. Jesteśmy pełni podziwu dla operatywności gdańskiej sceny, a precyzyjnie – trzech scen Wybrzeża. 


***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny
Autorzy audycji: Barbara MarcinikPiotr Majewski, Katarzyna Cygler
Data emisji: 14.02.2021
Godzina emisji: 16.06

***

Tekst: Barbara Marcinik

Polecane