Trójka|Magazyn Bardzo Kulturalny
"Drugi raz nie zaproszą nas wcale"
2021-02-14, 17:02 | aktualizacja 2021-02-15, 06:02
I znów żegnamy artystów, tym razem ze świata muzyki: w ostatnim tygodniu odszedł Antoni Kopff oraz Chick Corea. Taka jest kolej rzeczy, a jednak… Agnieszka Osiecka, jak może mało kto, zdawała sobie sprawę z "nieznośnej lekkości bytu".
Audycja tuż przed 13., ostatnim, odcinkiem serialu "Osiecka". Poprzedni przypomniał nam między innymi, w jakich okolicznościach na początku lat 80. i w jakim stanie psychicznym Agnieszka Osiecka napisała jeden z najmocniejszych swoich tekstów.
Posłuchaj
Zmieniła go trochę, zainspirowana przez Marylę Rodowicz (czy tak?), która szukała tekstu do muzyki w rytmie walca, nad którą pracował Seweryn Krajewski. To w uproszczeniu historia "Niech żyje bal", piosenki zdecydowanie nie – biesiadnej i nie – karnawałowej, niby niewinnej wyliczanki-rymowanki, tylko że jej istotę zmienia pointa, która sprawia, że natychmiast budzimy się, trzeźwiejemy.
Treatment do odcinka finałowego serialu stworzył Maciej Wojtyszko, autor/współautor scenariuszy do odcinków go otwierających. Za scenariusz i reżyserię ostatniego odcinka odpowiadał Robert Gliński, który także serial rozpoczynał. Nie ma sensu ukrywanie, że czekała nas najtrudniejsza część serialu, który opowiada o 40 latach z życia poetki. Niełatwy to odcinek, również z tego powodu, że świadków ostatniego etapu życia Agnieszki Osieckiej jest sporo. Wielu spośród nas pamięta lata 90. i zna doskonale ścieżki, które bohaterka serialu przemierzała.
Naszymi gośćmi byli: telefonicznym – Maciej Wojtyszko, a w studiu, w ogrodzie zimowym Trójki – Marcin Przybylski, aktor Teatru Narodowego, jeden z najbardziej muzykalnych artystów teatru, pedagog. Pojawia się on tylko w tym jednym odcinku serialu, za to w ważnej roli.
Serial (liczący zaledwie 585 minut) nie jest w stanie sprostać bogatej biografii Agnieszki Osieckiej, podobnie i my mogliśmy byli jedynie próbować przyjrzeć się zarówno bohaterce, jak i epoce z różnych stron, ale również nie wyczerpując tematu. Zakładamy więc jeszcze pojawienie się w MBK rodzaju aneksu do naszych, towarzyszących serialowi, spotkań z Agnieszką Osiecką.
W części pierwszej wydania "rzuciliśmy okiem" wraz z krytykiem sztuki Bogusławem Deptułą na wystawę w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
W zamykającej wydanie Magazynu części łączyliśmy się natomiast z dyrektorem jednego z otwierających się właśnie teatrów. Nieliczne tylko teatry mogą pozwolić sobie już na premiery. W tym jednak teatrze, w najbliższym czasie, odbędą aż trzy! To Teatr Wybrzeże w Gdańsku, a naszym telefonicznym gościem był Adam Orzechowski. Jesteśmy pełni podziwu dla operatywności gdańskiej sceny, a precyzyjnie – trzech scen Wybrzeża.
***
Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny
Autorzy audycji: Barbara Marcinik, Piotr Majewski, Katarzyna Cygler
Data emisji: 14.02.2021
Godzina emisji: 16.06
***
Tekst: Barbara Marcinik