„Trzynastka” grozi i straszy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
„Trzynastka” grozi i straszy
Foto: Glow Images/East News

- Z tamtej strony zawalił się sufit, a ta wielka dziura to kuchnia sąsiada – mówi jedna z mieszkanek kamienicy przy ulicy Grodzkiej 13 w Lublinie.

Posłuchaj

„Trzynastka” grozi i straszy
+
Dodaj do playlisty
+

Turyści i rodowici lublinianie zachwycają się pięknem odremontowanego Starego Miasta. – Jakie cudo tu zrobili, a tutaj jak ładnie, przecież duchy przodków tu spacerują i szlag ich trafia, że spadkobiercy w ten sposób traktują kamienice – dodają. Szczególnie tę przy Grodzkiej 13, która wyraźnie odróżnia sie od sąsiednich budynków.

Historia "Trzynastki" sięga XVII wieku. – Wszystko w należytym ochędóstwie i piękności utrzymane – mówią kroniki. Dziś – niezabezpieczone kable grożą porażeniem prądem w każdej chwili.  Córka jednej z mieszkanek stwierdza, że nie ma problemu z utrzymaniem siebie samej, stara się też pomagać mamie, ale nie jest jej obowiązkiem płacić za remont dachu.

Właścicielka domu nie remontuje, ale czynsze podnosi. Jedna z bohaterek reportażu płaci 420 zł za mieszkanie, w którym nie ma toalety (prowizoryczną wykonała na własny koszt), z ciemną kuchnią i lejącym się dachem. – Ludzie w blokach tyle nie płacą, co my tutaj – dodaje.

Lokatorzy wspominają, że sytuacja była dobra, dopóki kamienicą zarządzała państwowa administracja. Obecny zarządca budynku od 2008 roku nie jest w stanie przedstawić raportów ani z okresowej kontroli technicznej budynku, ani ekspertyzy oceniającej stan konstrukcji. – Służby nadzoru budowlanego wdrożyły już postępowanie egzekucyjne oraz powiadomiono prokuraturę o stanie zagrożenia ludzi i mienia – mówi Robert Lenarcik, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego w Lublinie.

W sąsiednim budynku jest restauracja. Lokal niejednokrotnie był już zalany na skutek nieszczelnej kanalizacji podupadłej kamienicy. Nierzadkim widokiem są też lokatorzy „Trzynastki” wylewający do rynsztoka odchody. – To jest niehumanitarne, ja bym nie pozwolił zwierzęciu mieszkać w takich warunkach, to jest niedopuszczalne w obecnych czasach i w tak dużym mieście – twierdzi właściciel restauracji. Jego zdaniem działania właścicielki są dążeniem do pozbycia się lokatorów z budynku.

Właścicieli jest dziewięciu, rozsianych po Polsce, a nawet świecie. Główne posiadaczki (50 proc. udziałów) to dwie siostry mieszkające w Lublinie. Nie odbierają telefonów, odmawiają kontaktów z mediami. Nie mają pomysłu skąd wziąć pieniądze na remont. Jedna z nich szkody w budynku tłumaczy wandalizmem lokatorów.


Reportaż „Kamienica” przygotowała Agnieszka Czyżewska Jacquemet. (Cytaty archiwalnych dokumentów pochodzą z opracowania naukowego kamienicy, które przygotowała Barbara Skibińska Sądecka)

Reportaży na antenie Trójki można słuchać od poniedziałku do czwartku o 18.15.

Naszych reportaży mogą Państwo również słuchać na stronie internetowej Studia Reportażu i Dokumentu.

Zapraszamy też na naszą stronę na Facebooku!


(asz)

Polecane