Radio Waves – 10. Światowy Dzień Radia

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Radio Waves – 10. Światowy Dzień Radia
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/4H4 Photography

W 2010 roku Hiszpania wystąpiła z inicjatywą ustanowienia Światowego Dnia Radia. UNESCO proklamowała to święto w 2011 roku, a upamiętniono nim inaugurację działalności rozgłośni Narodów Zjednoczonych w 1946 roku.

My spotkaliśmy się w przeddzień World Radio Day, gdyż obchodzone jest ono 13 lutego.


Posłuchaj

1:55:25
W oczekiwaniu na Światowy Dzień Radia (Trójka Pod Księżycem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Była to wyjątkowa okazja, by porozmawiać o historii radia: jego twórcach, najważniejszych etapach w rozwoju radiofonii, czyli o jego "kamieniach milowych".

Zdjęcie ilustracyjne  Foto: shutterstock.com/J Walters Zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock.com/J Walters

Może nie wszyscy wiedzą, jaką drogę przebyły fale elektromagnetyczne, byśmy mogli słuchać dzisiaj radia w najwyższej jakości. Ciekawi jesteśmy, jak przeobrażały się technologicznie i… estetycznie radioodbiorniki: od radia kryształkowego, przez lampowe z zielonym okiem, tranzystorowe ze sterczącą antenką, po cyfrowe.

W noc przedświąteczną warto było też przypomnieć sobie, jak ewoluowała rola radia: od muzyczno-kulturalnego po informacyjne. Jakie funkcje pełniło w przełomowych momentach historii świata (np. kryzysy, wojny).

Spróbowaliśmy zdiagnozować etap, na jakim znalazło się radio dzisiaj i dowiedzieć się, jak dotychczas radziło sobie z konkurencją, gdyż rośnie właśnie w siłę jego największy konkurent.

Zdjęcie ilustracyjne  Foto: shutterstock.com/McLittle Stock Zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock.com/McLittle Stock

Nie mogliśmy nie zaprosić do wydania prawdziwego człowieka radia, który uczestniczył w procesie jego unowocześniania w Polsce. Jest nim komentator 1 Programu Polskiego Radia, prezes Zarządu Polskiego Radia S.A. w latach 1993-1998 – Krzysztof Michalski, obecnie autor "Wieczoru Odkrywców", a wcześniej m.in. "Klubu Trójki". Zarząd, którym kierował, przeprowadził na przykład modernizację budynku przy Myśliwieckiej 3/5/7 (powstanie Studia Muzycznego im. Agnieszki Osieckiej) oraz utworzył centrum nadawcze w Solcu Kujawskim. Krzysztof Michalski jest laureatem Złotego Mikrofonu (przy okazji tego święta wręcza się to największe wyróżnienie PR), został uhonorowany licznymi nagrodami.

Krzysztof Michalski   Foto: PAP/Jacek Turczyk Krzysztof Michalski Foto: PAP/Jacek Turczyk


Do udziału w tym wydaniu TPK zaprosiliśmy także Michała Żakowskiego, naszego eksperta w dziedzinie problemów współczesnego świata (sobotnia audycja "Świat i ludzie").

A co, jeżeli powrócą "złote czasy radia"?

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzą: Baszka MarcinikPiotr Majewski 
Wydawca: 
Kuba Sadowski 
Data audycji: 12.02.2021
Godzina audycji: 00.05

(tekst: Barbara Marcinik)

Polecane