Frexit? Przyszłość Francji w światowej polityce

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Frexit? Przyszłość Francji w światowej polityce
1 maja 2019 roku. Demonstracja ruchu żółtych kamizelek wzywającego do FrexituFoto: shutterstock.com/Alexandre Rotenberg

W brytyjskim "Daily Express" pojawiają się artykuły o francuskim referendum w sprawie wyjścia Paryża z Unii Europejskiej. Wymieniono organizację "Generation FREXIT", której przewodniczący wzywa prezydenta Emmanuela Macrona do wyznaczenia terminu głosowania w tej sprawie.

Joe Biden prezydent USA 1200 PAP.jpg
Czy w USA jest możliwe ponadpartyjne porozumienie?

Na razie jest to głos marginalny, ale pojawił się w czasie, gdy mija miesiąc od przyjęcia przepisów po brexicie. Macron wypowiada się ostatnio krytycznie o NATO, a szef dyplomacji nazywa Rosję… sąsiadem. Czy Macronowi udał się reset z Rosją i co będzie z relacjami z Kremlem po aresztowaniu Aleksieja Nawalnego i protestach w 140 miastach Rosji?

Posłuchaj

52:55
Frexit. Czy Francja weźmie przykład z Wielkiej Brytanii? (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Francja niezależna

Jak Francja widzi nowe układy polityczne w świecie? – Fakt, że prezydentem Stanów Zjednoczonych został ktoś przewidywalny, jest pewną ulgą i nadzieją na to, że świat  transatlantycki w jakimś stopniu powróci do ram, w których był wcześniej – ocenił dr Łukasz Maślanka z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. – Tu pojawia się narracja dyplomacji francuskiej, która mówi, że to jest złudzenie, że Ameryka w ogóle nie interesuje się Europą i w związku z tym Europejczycy muszą organizować suwerenną Unię Europejską, struktury obronne, podejmować decyzje geopolityczne niezależnie od Stanów Zjednoczonych, niezależnie od Chin, niezależnie od Rosji, a rozmawiając z nimi, zawierać sojusze o zmiennych konfiguracjach – komentował gość Michała Żakowskiego.

Abstrakcyjne, ale nie niemożliwe

Jak podkreśla dr Łukasz Maślanka, frexit w tej chwili pozostaje tylko śmiałą teorią. – Mówienie o brexicie w kontekście francuskim jest w tej chwili czymś zupełnie abstrakcyjnym. Nie chcę powiedzieć, że niemożliwym, bo w ostatnich latach przekonaliśmy się, że wszystko jest możliwe, ale nie ma takiej dynamiki politycznej – podsumował. 

Brexit and... Frexit? - BBC Newsnight/BBC Newsnight

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Michał Żakowski
Goście: dr Łukasz Maślanka (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych), Adam Dąbrowski (korespondent Polskiego Radia w Londynie)
Data emisji: 26.01.2021
Godzina emisji: 22.06

kr

Polecane