Syrena kabriolet - inwencja własna rodaków :) pic.twitter.com/i97j2fvulf
— Jacek (@Abrakadabus) September 27, 2018
Kabriolet zimą - o czym należy pamiętać?
2023-02-02, 15:02 | aktualizacja 2023-02-02, 15:02
Kto z nas nie chciał mieć kabrioletu? Perspektywa przejażdżki w upalny dzień, wiatru we włosach i poczucia wolności potrafi zakręcić w głowie. Prawda jest jednak taka, że polska pogoda nie zawsze pozwala na pełne wykorzystanie zalet tego samochodu. Co zrobić z kabrioletem zimą?
Każdy kolejny rok przynosi nam mnóstwo gorących i słonecznych dni (wydaje się, że w ostatnich latach jest ich coraz więcej). Jazda kabrioletem sprawia wówczas ogromną przyjemność – wiatr we włosach, poczucie wolności i "przewietrzenie" głowy.
Problem pojawia się wtedy, gdy za oknem pogoda zaczyna się pogarszać – idzie mokra jesień, a za nią mroźna zima.
Z dachem czy bez dachu?
Kabriolety w najbardziej ogólny sposób możemy podzielić na dwie kategorie - ze składanym dachem i bez niego.
- Jeżeli jesteś właścicielem auta bez składanego dachu, to problem w zasadzie załatwia się sam – takim samochodem nie ma sensu wyjeżdżać z do pierwszych ciepłych dni.
- Gdy w standardzie mamy opcję zadaszenia – podróż wydaje się już bardziej racjonalna.
W pierwszej kolejności warto wskazać na konieczność regularnego przeglądu uszczelek – spadki temperatury mogą je całkowicie zniszczyć. Uszczelki można posmarować specjalnym silikonem. W sklepach motoryzacyjnych takie preparaty to wydatek rzędu kilku-kilkunastu złotych. Dzięki nim możemy zaoszczędzić na ewentualnej wymianie uszczelek lub nawet na kosztownej usterce.
Bardzo ważne w użytkowaniu kabrioletu zimą jest nałożenie specjalnego impregnatu zabezpieczającego materiał przed namoknięciem. Odpowiednia ochrona przed wodą jest niesamowicie istotna – jeśli dostanie się do mechanizmów odpowiadających rozkładanie dachu, wówczas wydatki mogą być naprawdę duże.
Trzeba pamiętać także o regularnym czyszczeniu zarówno materiału, jak i wszystkich zakamarków – brud może dostać się wszędzie. Ważną kwestą jest sprawdzenie, z jakiego materiału wykonany jest dach. Niektóre tworzywa nie są przystosowane do niskich temperatur, więc mróz może je trwale uszkodzić. Pielęgnacja materiału również wymaga dokładnej analizy – warto zapoznać się z instrukcją i znaleźć najbardziej odpowiedni preparat do jego czyszczenia.
Otwórz/zamknij
Jeśli już decydujemy się na jazdę kabrioletem zimą, nie możemy po prostu zamknąć dachu jesienią, a otworzyć go wiosną. Bardzo ważne jest, aby korzystać z mechanizmu otwierającego regularnie. Dzięki temu nie dopuścisz do jego zatarcia lub przerdzewienia.
Kabriolety na naszych ulicach widywane są stosunkowo rzadko – z oczywistych względów częściej spotkamy je w cieplejszych regionach świata, niż w Polsce. Jeśli jednak zdecydujemy się na jego zakup, warto mieć w podorędziu drugie, zwykłe auto. Umożliwi nam to bezstresowe przemieszczanie się w tym zimnym i deszczowym okresie.
kw
CZYTAJ TAKŻE: