Muzyczna ścieżka Andrzeja "Püdla" Bieniasza

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Muzyczna ścieżka Andrzeja "Püdla" Bieniasza
Andrzej Bieniasz na koncercie w Stodole w 2005 r.Foto: PAP / Rafał Nowakowski

Dziś w nocy zmarł Andrzej "Püdel" Bieniasz, lider grupy Püdelsi. Przypominamy najważniejsze fakty z życiorysu legendy krakowskiej sceny rockowej.

Debiut z Düpą

Andrzej Bieniasz muzyczną karierę rozpoczął od awangardowego zespołu Düpą, który założył w 1981 roku wraz z Piotrem Markiem i Andrzejem Potoczkiem. Była to – zdaniem samych muzyków – "grupa twórcza otwarta dla wszystkich, którzy chcą działać twórczo w walce z komercją i eklektyzmem".

Oryginalnym brzmieniem Düpą zafascynowany był Tomasz Stańko, który po usłyszeniu nagrań zespołu powiedział ponoć: "To jest znakomite! Gracie 60 lat do przodu". Koncerty grupy miały charakter wielkiej improwizacji, a jej skład był płynny – w gronie wokalistów przewinął się m.in. Marek Piekarczyk, późniejszy frontman TSA.

Formacja Düpą zakończyła działalność w 1985 roku, po samobójczej śmierci lidera, Piotra Marka. Na jej gruzach powstali Püdelsi.

Püdelsi, "Püdel z Guadelupy", źródło: YouTube / Püdelsi Official

Czas Püdelsów

Püdelsi kontynuowali artystyczną misję Düpą, ale w nieco bardziej okazałym składzie – znaleźli się w nim m.in. basista Paweł Mąciwoda (dziś grający w zespole Scorpions) i znany z występowania na krakowskich ulicach wokalista i gitarzysta, Maciej Maleńczuk. Na debiutanckiej płycie grupy, "Bella pupa", wydanej w 1988 roku, w 7 utworach zaśpiewała Kora. 

Püdelsi rozpadli się wkrótce po fonograficznym debiucie, by wznowić działalność w 1995 roku. Wkrótce potem wydali dwa kolejne albumy: "Viribus Unitis" (1996) i "Narodziny Zbigniewa: Püdelsi grają Düpą" (1997). Ten drugi był hołdem dla zmarłego 10 lat wcześniej Piotra Marka i zawierał teksty jego autorstwa. 


Pudelsi - archiwalny wywiad Trójki
Pudelsi1

Największy sukces komercyjny przyniósł Püdelsom krążek "Wolność słowa" z 2003 roku, który otrzymał status Złotej Płyty. Znalazły się na nim utwory stanowiące później podstawę koncertowego repertuaru grupy, takie jak "Uważaj na niego", "Tango libido", a także "Mundialeiro" – w błyskotliwy sposób opowiadający o poczynaniach polskiej reprezentacji piłkarskiej na mundialu w Korei Płd.

Püdelsi, "Mundialeiro", źródło: YouTube / Püdelsi Official


Po odejściu Maleńczuka w 2005 roku zespołowi wiodło się nieco gorzej. Püdelsi kilkukrotnie zmieniali wokalistów, a ich kolejne albumy: "Zen", "Madame Castro" i "Püdelsi / Über Alles", cieszyły się mniejszą popularnością. W ostatnich latach grupa mocno ograniczyła działalność ze względu na chorobę lidera.

Atak choroby

Parę lat temu u Bieniasza zdiagnozowano rzadką odmianę chłoniaka. Muzyk był poddawany chemioterapii, miał też przeszczep szpiku kostnego. Pod koniec 2019 roku nastąpił nawrót choroby. W internecie zorganizowano zbiórkę pieniędzy na zakup leków, a w grudniu 2020 roku odbył się charytatywny koncert "Gramy dla Püdla", z udziałem m.in. Macieja Maleńczuka, Pawła Mąciwody, Janusza Radka, Jorgosa Skoliasa i Jacka Królika.

Niestety, wszystko to nie pomogło. Andrzej "Püdel" Bieniasz zmarł w nocy z 19 na 20 stycznia. Miał 66 lat.

"

37lat na dobre i na złe Püdel &Betti. Szpital niestety i walka ze złym cd. Walka z chłoniakiem, który mnie dopadl ...

Opublikowany przez Andrzeja Pudla Bieniasza Niedziela, 29 listopada 2020

Polecane