Egzotyczne podróże, egzotyczne gry

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Egzotyczne podróże, egzotyczne gry
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Alex Kravtsov/Sshutterstock

Różnego rodzaju gry to znakomity sposób na wspólne spędzanie czasu i ćwiczenie umysłu zarazem. Pandemiczne limity w tym przypadku nie przeszkadzają: go, bao, szachy czy warcaby to tylko dwóch graczy, brydż lub domino – czterech.

hawaje 1200.jpg
American dream na Hawajach

Gry to także styl życia - trochę leniwy, ale bynajmniej nie nudny. To właśnie ich szlakiem powędrowaliśmy od kubańskiej Hawany, gdzie króluje domino, przez Stone Town na Zanzibarze, w którym grywają w bao, aż po Kioto, dawną stolicę Japonii, gdzie go cieszy się wielkim poważaniem i popularnością. Nie zabrakło też jedzenia, bo trzeba wiedzieć, co smacznego podać w trakcie rozrywki.


Posłuchaj

51:29
W co zagramy? (Podróże ze smakiem/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Domino, pozornie tylko polegające na zwykłym dokładaniu kostek, to gra niezwykle popularna na Karaibach i w Ameryce Środkowej. Bez przesady można je nazwać narodową grą Kuby. Domino o tyle jest podobne do brydża, że wymaga uwagi, liczenia i gra się w nie parami, co zresztą jest źródłem dodatkowych emocji. A - jak wiadomo - w tamtym rejonie emocje mogą być naprawdę silne...

How to Play Dominoes/YouTube wikiHow


Na Zanzibarze z kolei wszyscy grają w bao. Historia tej gry ginie w mroku dziejów: w XVII wieku opisali ją Brytyjczycy, ale na pewno jest o wiele starsza. Bao została wymyślona na wschodnim wybrzeżu Afryki. Natomiast Arabowie sprawili, że trafiła na przeciwległy kraniec kontynentu, gdzie także stała się popularna. To gra dla dwóch osób, zasady są skomplikowane, a od zawodników wymaga się umiejętności sprawnego liczenia.

Bao | Traditional Board Game/YouTube Trans World Sport


***

Tytuł audycji: Podróże ze smakiem
Prowadzi: Anna Kwiatkowska 
Goście: Jacek Stasiński (przewodnik i podróżnik), Dominik Skurzak (dziennikarz, organizator wypraw kulturowych do Afryki), Włodzimierz Rakowski (znawca Japonii, pilot wycieczek)
Data emisji: 17.01.2021
Godzina emisji: 12.06

pr

Polecane