Czeska mitologia, czyli co wiemy o południowych sąsiadach?
2021-01-10, 12:01 | aktualizacja 2021-01-11, 09:01
Jako narody mamy różne wyobrażenia na temat innych nacji – oczywiście najwięcej z nich dotyczy sąsiadów. Dlatego Polacy chętnie opowiadają o Niemcach, Czechach, a kiedyś także mówili o Rosjanach. Warto czasami zweryfikować te wyobrażenia (czy wręcz mity), tym bardziej, że zazwyczaj są one fałszywe.
Polaków i Czechów dzielą Karpaty, a łączą - różne mity na swój temat. Południowi sąsiedzi często bywają tematem naszych dowcipów: przede wszystkim dlatego, że język czeski wydaje nam się zabawny, podobnie zresztą jak im język polski.
Posłuchaj
– Wszystko, co wiemy o Czechach, nie jest może fałszywe, ale jest bardzo wykrzywione. My, poprzez nich, chcemy sami sobie dokuczyć, dokopać: dlatego ich tak idealizujemy. Tymczasem Czesi wcale nie są idealni, mają swoje wady, choć całkiem różne od naszych – mówi dokumentalista Rafał Geremek, autor filmu na temat Czech.
– Czesi uchodzą za wyjątkowo zdyscyplinowanych. Jest nawet taki dowcip: "Kim są Czesi? To Niemcy mówiący po czesku". Tymczasem oni mają po prostu swój styl życia. I każdy, kto ten styl życia burzy – w tym wypadku koronawirus, władze itd. – dostaje reprymendę i spotyka się z oporem społecznym – tłumaczy.
Jožin z bažin/YouTube Cytrus 9
Ponadto w programie
- Angelika Korszyńska-Górny opowie o Bożym Narodzeniu i świętach w kościele prawosławnym teraz i w czasach ZSRR;
- Wanda Kwietniewska wyjawi, jaki jest jej sposób na covidowy marazm.
***
Tytuł audycji: Leniwe przedpołudnie
Prowadzi: Anna Popek
Data emisji: 10.01.2021
Godzina emisji: 11.05
pr