"Chłopi" bez polskiego bagażu
2021-01-09, 17:01 | aktualizacja 2021-01-11, 12:01
Trwają prace nad filmową adaptacją "Chłopów", nagrodzonej Noblem powieści Władysława Reymonta. Premiera filmu jest przewidziana dopiero w roku 2022, gdyż technika realizacji jest pracochłonna: właściwie identyczna, jak ta, którą zastosowano w głośnym, nominowanym do Oscara filmie "Twój Vincent".
"Chłopi" to kolejny projekt Doroty Kobieli, reżyserki "Twojego Vincenta". Tamten film opowiadał o zagadce śmierci słynnego malarza i był zrealizowany techniką łączoną. Najpierw był kręcony film aktorski, a potem, klatka po klatce, malowany w stylu impresjonistycznym. Efekt był imponujący. Teraz będzie podobnie, jednak zostanie wykorzystany inny styl malarstwa: Młoda Polska.
Posłuchaj
- Nie mam bagażu, który mają Polacy: wy musieliście przeczytać "Chłopów" w młodym wieku, kiedy można nie być przygotowanym na taką lekturę. Ja poznałem tę powieść dopiero jako dorosły człowiek, kiedy z pomysłem na jej ekranizację przyszła Dorota Kobiela - opowiada producent filmowy, Sean Bobbitt. - I to była przyjemność: muszę powiedzieć, że się wkręciłem - przyznaje ze śmiechem.
- Naszym celem nie jest wierna ekranizacja, ale adaptacja książki. Skupiamy się na Jagnie, która jest najważniejszą postacią w kontekście całej powieści. Chodzi o to, ze jej historia i relacje z ludźmi ze wsi są uniwersalne, zrozumiałe dla widzów z całego świata - tłumaczy.
Główną rolę zagra Kamila Urzędowska, a partnerować jej będą m.in. Mirosław Baka, Ewa Kasprzyk, Julia Wieniawa, Andrzej Konopka i Robert Gulaczyk. - Zdjęcia podstawowe, aktorskie już właściwie zakończyliśmy. W maju jeszcze będziemy musieli zrobić dwie dokrętki. Teraz trwają prace nad drugim etapem, czyli można powiedzieć "obróbką malarską" - mówi Sean Babbitt.
Chłopi (Zwiastun Koncepcyjny)/YouTube BreakThru Films
Poza tym w audycji
- Polskie Nagrody Filmowe Orły 2021 - Dariusz Jabłoński, prezydent Polskiej Akademii Filmowej o tegorocznych zmianach w sposobie wyłaniania laureatów i terminów głosowania spowodowanych pandemią i zamknięciem kin;
- "Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa" - rozmowa z reżyserem Maciejem Kawulskim, scenarzystą Krzysztofem Górecznym oraz Tomaszem Włosokiem, laureatem nagrody za najlepszą drugoplanową rolę męską na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych;
- aktualności filmowe;
- muzyka filmowa.
***
Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Prowadzi: Ryszard Jaźwiński
Data emisji: 09.01.2021
Godzina emisji: 16.08
pr