Wojciech Borowik: rozmawiał z ludźmi wszystkich orientacji politycznych

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wojciech Borowik: rozmawiał z ludźmi wszystkich orientacji politycznych
Wojciech BorowikFoto: Robert Bartosewicz/Polskie Radio

22 grudnia zmarł Wojciech Borowik. Ten niezwykły człowiek w okresie PRL był bardzo aktywnym działaczem antykomunistycznym. W wolnej Polsce został posłem na Sejm II kadencji, a potem – wiceszefem GUS. Był też współtwórcą i wieloletnim prezesem Stowarzyszenia Wolnego Słowa oraz członkiem Rady Programowej Polskiego Radia.


Stan wojenny.jpg
Stan wojenny – serwis specjalny Polskiego Radia

– W mojej rodzinie, podobnie jak w większości polskich rodzin, były różne emocje związane z przeszłością i teraźniejszością. U mnie były osoby związane z Legionami, Armią Krajową i Powstaniem Warszawskim, ale po wojnie także osoby związane z aparatem władzy. To doświadczenie mojego ojca, który zajmował się zaopatrzeniem dla milicjantów. Ta dwoistość była dla mnie uderzająca – mówił w jednym z wywiadów Wojciech Borowik.


Posłuchaj

15:41
Człowiek dialogu (Reportaż w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+

Ważnym punktem biografii Wojciecha Borowika okazały się studia na wydziale prawa i administracji. – Sama nauka historii, prawa, prawa rzymskiego przekazywała człowiekowi dużo wiedzy nienarzuconej przez komunistów. Dlatego zacząłem też studiować historię, by poznać ten system. Tam m.in. spotkałem Jana Żaryna – wspominał po latach. – Ale cały czas też zaangażowany byłem w działalność opozycji: NOWĄ, "Robotnika", Uniwersytet Latający – opowiadał.

– Z Wojtkiem spotkaliśmy się w Sejmie II kadencji, był posłem Unii Pracy, ja byłem posłem Konfederacji Polski Niepodległej. Okazało się, że mamy wspólną historię opozycyjną – wspomina Robert Kościelny, działacz opozycji antykomunistycznej. – I ta nasza przyjaźń trwała przez te wszystkie lata: razem pracowaliśmy też w dwóch firmach i działaliśmy w Stowarzyszeniu wolnego Słowa – dodaje.

– Zawsze działał na mnie uspokajająco. Miał podejście refleksyjne: mówił "zastanówmy się, przemyślmy to, zanim coś będziemy robić" – opisuje swojego przyjaciela. 

– Zapamiętałem go jako człowieka niezwykle uczynnego, troszczącego się o ludzi – mówi socjolog Jan Lipski. – M.in. na tym też polegała i polega działalność Stowarzyszenia Wolnego Słowa: zatroszczyć się o ludzi związanych z niezależnym ruchem wydawniczym, którym się nie powiodło – tłumaczy.

– Wojtka zawsze charakteryzowała dobroć i coś, co z irytacją bywa nazywane "symetryzmem", a dla mnie jest pochwałą: wolność od dzisiejszych politycznych zaperzeń. On zawsze starał się rozmawiać z ludźmi wszystkich orientacji politycznych – dodaje.

PRL w Qumamie – gość: Wojciech Borowik/YouTube Fundacja Nowe Media


*** 

Reportaż "Człowiek dialogu"

Autorka: Ewa Michałowska
Data emisji: 30.12.2020
Godzina emisji: 14.15

pr

Polecane