Samotność – niechciany towarzysz pandemii
2021-02-19, 02:02 | aktualizacja 2021-02-19, 08:02
– Zauważyłam, że samotność to temat, który najbardziej Państwa porusza, w tej sprawie przychodzi do mnie najwięcej maili. Dlatego też postanowiłam go poruszyć na nowo, tym bardziej że czas pandemii jeszcze bardziej zaostrza ten problem – powiedziała na początku audycji "Nie do powiedzenia" jej autorka Agnieszka Furtak-Bilnik.
Sami ze sobą
Minął już prawie rok, odkąd jesteśmy zamknięci w domach, a samotność, która niejednokrotnie doskwierała nam jeszcze przed pandemią, przybrała na sile. Osoby odwiedzające gabinet jednego z naszych gości – terapeutki uzależnień i psychoterapeutki Magdaleny Kaczmarek - jeszcze częściej poruszają temat samotności, którą należy rozumieć nie tylko jako uczucie odizolowania od bliskich, ale i nieprzyjemną konieczność stanięcia twarzą w twarz z samym sobą.
Posłuchaj
– Zdecydowanie więcej osób mówi o tym, że w momencie, gdy straciły pracę, czują, że nie wiedzą, co zrobić ze swoim czasem – zauważyła psychoterapeutka. – Nagle znalazły się bez źródła dochodów i muszą nauczyć się dzielić tę przestrzeń same ze sobą. Praca do tej pory odciążała nas psychicznie od myślenia o dodatkowych rzeczach. Teraz zostaliśmy sami – tłumaczyła.
– W tej samotności bardzo dużo się dzieje: poczucie wykluczenia, poczucie bycia niezrozumianym, wewnętrzna pustka, żal, lęk, brak nadziei – wymieniał Krzysztof Maracewicz, psycholog, psychoterapeuta i seksuolog.
Przytulić samotność
Najłatwiejszym sposobem na poradzenie sobie z tymi uczuciami jest ucieczka w obowiązki, w hobby czy używki. Jak więc poradzić sobie z tymi emocjami w zdrowy sposób? Czy samotność da się oswoić i zaakceptować, a nawet "przytulić", by później móc z niej wyjść?
– Człowiek ma bardzo dużą trudność z mówieniem o uczuciach, znalezieniem ich w sobie, nazwaniem. Gdy zdecyduje się pójść na terapię, pracuje nad tym, by o tych uczuciach mówić. Wtedy otwiera się wiele furtek, w których stronę możemy pójść – mówiła Magdalena Kaczmarek.
Samotność w czterech ścianach. Kiedy nie masz oparcia w bliskich - dr M. Śniegulska i M. Mruczyk/
Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS
***
Tytuł audycji: Nie do powiedzenia
Prowadzi: Agnieszka Furtak-Bilnik
Goście: Magdalena Kaczmarek (terapeutka uzależnień, psychoterapeutka w gabinecie psychoterapii "Co tam?"), Krzysztof Maracewicz (psycholog, psychoterapeuta i seksuolog z Centrum Psychoterapii i Rozwoju "Kontakt" w Warszawie)
Data emisji: 04.01.2021
Godzina emisji: 0.05
kr