Tamara Łempicka. Nieoczywisty obraz artystki
W monograficznym albumie poświęconym malarce wnuczka artystki wspomina m.in. ich pierwsze spotkanie, a także przyjęcia u Tamary Łempickiej, na których gościła Maria Józefa Belgijska, ostatnia królowa Włoch czy Octavio Paz, laureat Nagrody Nobla. Marisa de Lempicka pisze także o mniej znanym obliczy wybitnej malarki – bardzo opiekuńczej babci, szyjącej wnuczkom sukienki i eleganckie nakrycia głowy.
Plakat zapraszający na wystawę prac Tamary Łempickiej w Turynie
Foto: shutterstock.com/Claudio Divizia

Nakładem wydawnictw BOSZ ukazał się w tym roku album "Tamara Łempicka". Reprodukcje dzieł malarki uzupełniają teksty Marii Anny Potockiej oraz wnuczki malarki – Marisy de Lempickiej. Kilka dni temu praca Tamary Łempickiej "Czytająca", namalowana w 1951 roku, została sprzedana na aukcji w Polsce za cztery i pół miliona złotych. To najdroższym, namalowany przez kobietę, obraz sprzedanym w Polsce.
Tamara wraz z rodzeństwem wychowywała się w zamożnym domu dziadków – Klementyny i Bernarda Deklerów. – To właśnie babka zabrała Tamarę w podróż do Włoch, gdzie dziewczynka zachwyciła się malarstwem i włoskim gustem – przypominała w "Programie obyczajowym" Anna Popek.
W rewolucji październikowej malarka straciła majątek i pozycję, a męża jej aresztowano. Z czasem udało im się opuścić Rosję i osiedlić się w Paryżu. – Była wyzwolona, świadoma siebie i siły własnego wizerunku, który robił wrażenie wszędzie, gdzie się pojawiała. Na paryskie lata przypadają jej najwybitniejsze dzieła, o które dzisiaj biją się domy aukcyjne. Udało im się stworzyć snobizm na Łempicką, w czym pomagały arystokratyczne koneksje i pewna poza – opowiada Anna Popek. – Tamara stała się wkrótce wziętą malarką. Ponoć zamówień miała tak dużo, że malowała od ósmej rano do piątej po południu z przerwą na szampana i kąpiel i masaż. Stała się kobietą majętną i niezależną – dodaje.
W 1933 roku Tamara Lempicka wyszła za mąż powtórnie za barona Raoula Kuffnera. – Przewidując wybuch II wojny, światowej małżonkowie sprzedali majątek i wyjechali do Stanów Zjednoczonych. Nazywano ją tam "Baronową z pędzlem". Obrazy artystki w swoich kolekcjach mają m.in. Barbra Streisand, Madonna, Jack Nickolson.
Tamara de Lempicka's 'Portrait de Madame M.' | 2009 World Auction Result/Christie's
***
Tytuł audycji: Program obyczajowy
Prowadzi: Anna Popek
Data emisji: 19.12.2020
Godzina emisji: 6.43
gs