Z podszczecińskiej wsi na najwyższe podium

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Z podszczecińskiej wsi na najwyższe podium
Paweł JanuszewskiFoto: Grzegorz Michałowski/PAP

Paweł Januszewski jest jedynym w historii polskiej lekkoatletyki mistrzem Europy na dystansie 400 m przez płotki. Złoto zdobył w Budapeszcie w roku 1998, zaledwie rok po ciężkim wypadku samochodowym! Dzisiaj jest trenerem, dziennikarzem, znanym popularyzatorem sportu: współtwórcą i współprowadzącym trójkowej akcji "Biegam, bo lubię"


triathlon 1200.jpg
Trening 3 w 1, czyli jak zostać triatlonistą

– Początkowo uprawiałem sport na korytarzu, w sali lekcyjnej, a przede wszystkim byłem aktywny 24 godziny na dobę – wspomina swoje dzieciństwo Paweł Januszewski. – Myślę, że to wtedy zbudowałem motorykę, wydolność, która zaprocentowała w kolejnych latach – zastanawia się. 


Posłuchaj

1:53:20
Paweł Januszewski (Sportowa Trójka pod Księżycem)
+
Dodaj do playlisty
+

– W wieku 14-15 lat zorientowałem się, że istnieje lekkoatletyka. Ale ja wtedy marzyłem o tym, aby zostać piłkarzem. Kiedy widziałem stadion, to mogłem potem opowiedzieć, jaka była murawa na boisku, a nie czy była tam jakakolwiek bieżnia – śmieje się nasz biegacz.

Jednak nim zaczęło się bieganie, był jeszcze epizod zapaśniczy. W technikum, do którego chodził przyszły mistrz Europy, działała sekcja zapasów. I przez rok w niej trenował. Do dzisiaj Paweł Januszewski uważa, że dla młodych ludzi to doskonały sport ogólnorozwojowy.

Natomiast o tym, że będzie biegał, zadecydowały szkolne zawody, w których... pomylił liczbę okrążeń stadionu i finiszował 400 metrów za wcześnie! Oczywiście bieg przegrał, ale ktoś dostrzegł, że ten chłopak ma w sobie potencjał i ambicję. Zaproszono go na treningi i tak to się zaczęło.

Mistrzostwa Europy Budapeszt 1998. Finał biegu 400 m przez płotki/YouTube Lucio Celletti archeosport telesciando

***

Tytuł audycji: Sport pod Księżycem
Prowadzi: Krzysztof Łoniewski
Gość: Paweł Januszewski (lekkoatleta, biegacz, mistrz Europy na dystansie 400 m przez płotki, wielokrotny mistrz Polski, dwukrotny olimpijczyk)
Data emisji: 11.12.2020
Godzina emisji: 0.05

pr

Polecane